A Szentszék ismét határozottan elítélte a nemzetközi humanitárius jog (international humanitarian law) szisztematikus megsértését a világban jelenleg zajló fegyveres konfliktusokban, beleértve a Közel-Keletet és Ukrajnát is; a civileket is érintő, válogatás nélküli támadások erkölcsileg elfogadhatatlanok.
A Vöröskereszt és a Vörös Félhold segélyszervezet október 28. és 31. között zajló genfi konferenciáján Ettore Balestrero érsek elítélte, hogy továbbra is a nemzetközi joggal ellentétes, válogatás nélküli támadások áldozatává válik a civil lakosság a fegyveres konfliktusok során.
Nem lehet »járulékos veszteségként« elkönyvelni a lemészárolt civileket”
– mondta Ettore Balestrero felszólalásában.
„Rendkívül aggasztó, hogy noha a katonai és a polgári objektumok közötti különbségtétel szigorú kötelezettség, mégsincs olyan konfliktus, mely ne azzal végződne, hogy válogatás nélkül sújtja a civil lakosságot.”
Az érsek említést tett a Szentszék azon aggodalmáról is, hogy robbanófegyvereket használnak sűrűn lakott övezetekben, aminek következtében milliók kényszerülnek lakóhelyük elhagyására, emellett városok, iskolák, kórházak, istentiszteleti helyek és a polgári lakosság számára létfontosságú infrastruktúra semmisül meg.
Emlékeztetett rá, hogy
a nemzetközi humanitárius jog betartása nem csak lehetséges, de kötelező érvényű is,
és utalt Ferenc pápa szavaira: minden ember szent – még a háború pusztításai közepette is. „Nem gondolhatjuk azt, hogy a konfliktusok elkerülhetetlenek, és hogy háború idején mindent szabad” – vélekedett a főpásztor.
Az aggasztó világpolitikai helyzetben Ettore Balestrero kiemelte, sürgető szükség mutatkozik arra, hogy terjesszük a nemzetközi humanitárius joggal kapcsolatos ismereteket, annak etikai alapelveit – ezt, vagyis a közvélemény lelkiismeretének felébresztését a Katolikus Egyház elkötelezetten támogatja.
Mindez még fontosabbá vált napjainkban, figyelembe véve a technikai fejlődést, a mesterséges intelligencia fegyverré válását. A Szentszék a digitális és kibertechnológia területén is a felelősségünkre figyelmeztet, arra intve, hogy mindezeket békés célokra, együttműködésben, kölcsönös gyarapodásra fordítsuk.
Az érsek elmondta, a Szentszék a következő négy évben szeretné továbbképezni a katolikus tábori lelkészeket a nemzetközi humanitárius jog területén; megismertetni annak etikai alapelveit; a civilek és vallási jelentőségű helyek védelmét elősegíteni; a vallásközi párbeszédet folytatni a kölcsönös tisztelet érdekében, amely hozzájárul az emberi méltóság védelméhez és a nemzetközi humanitárius jogok alapjául szolgáló értékek előmozdításához.
A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold segélyszervezetek közös konferenciáját lezáró nyilatkozatot angol nyelven ITT olvashatják.
A Vöröskereszt és Vörös Félhold Szervezeteinek Nemzetközi Szövetsége (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, IFRC) a világ legnagyobb humanitárius hálózata. Több mint 191 országban segítik a helyi szervezeteik tevékenységét, amelyben több mint 16 millió önkéntes vesz részt.
Forrás: Vatican News angol nyelvű szerkesztőség
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
(vn)
Kapcsolódó fotógaléria