A szenvedők és a sebeket hordozók állnak az első helyen – Lourdes-ban letakarták Rupnik mozaikjait

Kitekintő – 2025. április 10., csütörtök | 17:20

Jean-Marc Micas tarbes-lourdes-i megyéspüspök nagyböjt negyedik hetében úgy döntött, hogy a lourdes-i kegyhelyen a Rózsafüzér Királynője-bazilika kapujánál lévő, Marko Ivan Rupnik által készített mozaikokat letakarja. Döntését azzal indokolta: szeretné, hogy a bazilikába mindenki, a visszaélések áldozatai is be tudjanak lépni.

2023-ban a jezsuita rend úgy döntött, hogy kizárja soraiból a felnőtt nőkkel szembeni szexuális, lelki és pszichológiai visszaélésekről szóló vádakat követően Marko Ivan Rupnik szerzetest, akinek mozaikjai világszerte és Magyarországon is kápolnákat, templomokat, bazilikákat díszítenek. Rupnik lourdes-i mozaikjait 2008-ban rendelték meg a Mária-jelenések 150. évfordulója alkalmából.

Jean-Marc Micas megyéspüspök a kegyhely által március 31-én közzétett interjúban magyarázta döntését. „Kollégáimmal együtt úgy éreztem, hogy egy új, szimbolikus lépést kell tenni,

hogy megkönnyítsük a bazilikába való belépést mindazok számára, akik jelenleg nem tudják átlépni a küszöböt.

Ennek eredményeképpen a Rózsafüzér Királynője-bazilika összes kapuját átalakítottuk” – hangsúlyozta a főpásztor.

Azt, hogy a bazilika homlokzatán lévő többi mozaikot is lefedik-e, nem közölték. A kegyhely március 31-én az X közösségi oldalon (korábban: Twitter) tett közzé egy fényképet, amelyen az látszik, hogy letakarják a bazilika kapuit díszítő mozaikokat.

A francia megyéspüspök a jubileumi szentévben úgy döntött, hogy a lourdes-i kegyhely egyike annak a két helynek az egyházmegyében (a tarbes-i székesegyházzal együtt), „amelyek különleges helyei a jubileumi szentévnek, és ahol a keresztények teljes búcsúban részesülhetnek”.

A bazilika kapuján való áthaladásnak ugyanolyan szimbolikusnak, jelentőségteljesnek kell lennie, mint az atyai házba való hazatérés pillanatának

– hangsúlyozza a főpásztor. Micas püspök azt is elmondta, hogy március 28-a, nagyböjt negyedik péntekje „az egész francia egyház számára az Egyházban elkövetett szexuális visszaélések áldozataiért való imádság napja”.

A két oldalsó kaput most hétfőn (március 31-én) fedték le, a két nagy központi kaput pedig néhány nap múlva, a lourdes-i zarándokszezon kezdete előtt fedik le” – mutatott rá a püspök.

Samuelle nővér, Ivan Rupnik egyik feltételezett áldozata elmondta: „Örülök ezeknek a világos, építő szavaknak, amelyek konkrét tetthez vezetnek. Nem csak szavakhoz, hanem világos és megmagyarázott cselekedethez.” A hírre reagálva a nővér – aki maga is mozaikművész – elismerően szólt a lourdes-tarbes-i megyéspüspök döntéséről, amiért világossá tette, hogy

ezt Rupnik áldozatai, minden Lourdes-ba érkező áldozat és az Egyház érdekében” hozta.

Laura Sgro, Rupnik öt feltételezhető áldozatának ügyvédje azt mondta, hogy ő és az általa képviselt nők „szívükben örömmel” fogadták a hírt, és „szívből jövő köszönetüket” fejezték ki a főpásztornak, aki véleményük szerint hosszasan átgondolt, alaposan tanulmányozott és az egykori jezsuita szerzetes által elkövetett visszaélések elítélését tükröző döntést hozott.

„A kérdés valójában nem az, hogy a művészt elválasztjuk-e a műtől – ahogyan azt eddig tévesen sugallták” – mondták, hanem az, hogy „el lehet-e választani a művészetet (...) magától a visszaéléstől, és ez semmiképpen sem lehetséges, mert

éppen a művek készítése során és azokra való hivatkozással (...) bántalmazta Rupnik az áldozatok egy részét”

– hangsúlyozta az áldozatok véleményét az ügyvéd. Majd rámutatott, nemcsak a visszaélések minden áldozatának, hanem minden hívőnek

szabad szívvel kell tudnia imádkozni, és ez nem történhet meg, ha egy olyan mű előtt kell térdre borulnia, amely valószínűleg a visszaélés eszköze volt”.

A lourdes-i szentély korábban, tavaly július 2-án jelentette be, hogy „szükség lesz” a mozaikok eltávolítására, amelyeket Ivan Rupnik készített, akit azzal vádolnak, hogy 20–40 nő ellen követett el lelki és szexuális visszaélést. A vádak 2022-ben kerültek nyilvánosságra, és a Vatikánban jelenleg is folyamatban van a kánonjogi eljárás Rupnik ügyében.

Franciaországban Micas püspök 2023-ban bizottságot hozott létre Rupnik műveivel kapcsolatban, amelynek tagja volt egy ügyész, egy ügyvéd, egy szakrális művészeti szakértő és az áldozatok képviselője – mondta a megyéspüspök 2024-ben a La Croix című francia katolikus napilapnak.

A tarbes-lourdes-i megyéspüspök március 31-én azt mondta, hogy a mozaikok lefedése a böjti időszakban „nem az első lépés, hanem a második.

Az első lépés az volt, hogy már tavaly júliusban leállították az éjszakai világításukat a körmenetek során”.

Ezt követően a püspök elmondta, hogy egy munkacsoport létrehozását tervezi, amely segíti a további döntések meghozatalában. „Inkább nyugodtan haladunk előre, mint a különböző nyomásgyakorlások tüzében. Hosszú távra dolgozunk, az áldozatokért, az Egyházért, Lourdes-ért és annak mindenki számára szóló üzenetéért.”

Micas püspök korábban több alkalommal is elismerte a visszaéléseket, és együttérzését fejezte ki a Rupnik áldozataival.

„Ami engem illet, a személyes véleményem világos: ennek a helyzetnek semmi köze más művekhez, amelyek szerzője és áldozatai elhunytak, akár több évszázada. Itt az áldozatok élnek és az alkotó is” – írta a megyéspüspök 2024. július 2-i nyilatkozatában. „Az én feladatom az, hogy biztosítsam, hogy a szentély mindenkit befogadjon, különösen a szenvedőket; köztük a visszaélések és szexuális bántalmazások áldozatait, gyermekeket és felnőtteket.

Lourdes-ban a szenvedőknek és a sebeket hordozóknak, akiknek vigasztalásra és jóvátételre van szükségük, első helyen kell állniuk.

Ez ennek a Szentélynek a kegyelme: semmi sem akadályozhatja meg őket abban, hogy válaszoljanak a Szűzanya üzenetére, amely zarándoklatra hívja őket. Mivel ez sokak számára lehetetlenné vált, az én személyes véleményem az, hogy jobb lenne eltávolítani ezeket a mozaikokat” – hangsúlyozta Micas püspök.

Ferenc pápa a Rupnik-ügyről

2023. január 24-én az AP hírügynökség munkatársai hosszú interjút készítettek Ferenc pápával. A spanyol nyelvű beszélgetés több aktuális kérdést érintett, így például a Rupnik-ügyet is.

Az interjúban Ferenc pápa hosszan válaszolt az ügyben feltett kérdésekre. A Szentatya válaszában elmondta:

Őszintén szólva engem megdöbbentett. Egy ilyen ember, egy ilyen szintű művész, számomra nagyon nagy döbbenet volt, és fájdalom, mert ezek a dolgok fájnak.”

A teljes interjú IDE klikkelve érhető el.

Forrás és fotó: National Catholic Reporter, Lourdes-i Kegyhely

Kuzmányi István/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria