A haifai keresztény közösség számos tagja az utcára vonult, hogy tiltakozzon a zsidó radikális csoportok közelmúltbeli behatolása ellen a keresztény szent helyekre Jeruzsálemben, és kiváltképpen a Stella Maris kolostorba Haifában. Ezek és más, a keresztények ellen elkövetett erőszakos incidensek nyomán jelentőségteljes volt Izrael elnökének, Isaac Herzognak a haifai Stella Maris karmelita kolostorban tett látogatása. Az augusztus 9-i látogatás zártkörű volt, Herzog elnököt felesége és egy kisebb tisztviselői küldöttség kísérte.
Az izraeli elnök kijelentette: „Tisztelnünk kell minden vallás tagjait. Létezésünk kezdetétől fogva elkötelezettek vagyunk emellett. Szeresd felebarátodat, mint önmagadat.” Isaac Herzog hangsúlyozta, hogy „az elmúlt hónapokban súlyos eseményeket tapasztalhattunk a keresztény felekezetekkel szemben a Szentföldön. Testvéreink, keresztény állampolgáraink úgy érzik, hogy támadások érik őket imahelyeiken, temetőikben és utcáikon. Ezt a szélsőséges jelenséget minden tekintetben elfogadhatatlannak tartom. Ezt a jelenséget fel kell számolni, és hálás vagyok a rendőrségnek és más rendvédelmi szerveknek, hogy komolyan vették ezt az ügyet.” Hozzátette: „Itt, ebben a békés és gyönyörű közösségben, amely több száz évet tudhat maga mögött, semmi esetre sem kellene, hogy fenyegetve érezzék magukat a tagjaik.” Az izraeli elnök végül így fogalmazott: „Üzenetem az Izraelben élő keresztényeknek és a világ minden táján élő hívőknek is az, hogy a keresztény közösségek biztonságban vannak és virágoznak a Szentföldön.” Yaakov Shabtai rendőrfőnök is jelen volt a találkozón.
Pierbattista Pizzaballa jeruzsálemi pátriárka a Szentföldön élő összes keresztény közösség nevében szólt. Megköszönte az izraeli elnöknek és küldöttsége tagjainak a nemcsak szavakban, hanem tettekben is nyújtott támogatásukat. „Együtt kell dolgoznunk, hogy erősítsük a szolidaritás és a szeretet párbeszédét közöttünk – mondta. – Ugyanazokon a helyeken élünk, egymás mellett, és békében kell élnünk, közösen kell építeni a jövőnket és támogatnunk kell egymást.” Herzog elnök hozzátette, hogy ez valóban minden vallás számára fontos, a pátriárka pedig azzal zárta beszédét, hogy „mindannyian ugyanannak az Istennek a gyermekei vagyunk”.
A jeruzsálemi latin patriarkátus közleménye szerint Herzog elnök üdvözlésére Pizzaballa kinevezett bíboros mellett jelen voltak a haifai kármeliták, valamint a jeruzsálemi ortodox egyház pátriárkája, Teofil, továbbá az egyházak püspökei és vezetői. Örömüknek adtak hangot az elnöki látogatással kapcsolatban, amely „támogatja a béke, a megértés és az együttélés szorosabb keretének megteremtésére irányuló felhívást”. „Ebben a kissé összetett helyzetben – amikor különösen a keresztény közösség, de más felekezetek számára is egy olyan időszakot élünk, amikor nagy feszültség uralkodik Izraelben, az izraeliek és a palesztinok között is – az izraeli elnök hangja, főképp, ami a keresztények elleni támadásokat és agressziót illeti, nagyon világos, nagyon határozott hang volt, talán az egyetlen ennyire mérvadó az izraeli politikai világban, amit mindenki értékelt. És az egyik leginkább sújtott helyen tett látogatása ebben az időszakban olyan gesztus, amely megerősíti eltökéltségét, hogy harcoljon ezzel a fájdalmas jelenséggel szemben.”
Piotr Żelazko, az izraeli héberül beszélő katolikusok pátriárkai helytartója nyilatkozott a találkozóról a Vatikáni Rádiónak. „Az elnök látogatása elkötelezettséget jelent a keresztények elleni erőszakkal kapcsolatos kihívások és aggodalmak kezelése iránt. A különböző felekezetek lelki vezetőivel és képviselőivel való együttműködés révén ez a jelentős lépés alátámasztja a tolerancia, a párbeszéd és az egység légkörének ápolása iránti közös elkötelezettséget” – mondta. Hozzátette, hogy „Yaakov Shabtai biztos, az izraeli rendőrség vezetőjének jelenléte reményt kelt, pozitív előrelépést jelezve a béke, a kölcsönös megértés és a harmonikus együttélés szorosabb előmozdítása felé… Miközben folytatódnak az erőfeszítések egy befogadóbb és harmonikusabb társadalom megteremtésére, a Stella Maris kolostorba tett látogatás a csapások leküzdése, egy együttérzőbb és megértőbb jövő felé vezető közös elkötelezettség szimbóluma – zárta kommentárját a pátriárkai helynök.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria