Fáradhatatlan zarándokokra van szükség – Felszentelték a római főegyházmegye új segédpüspökét

Kitekintő – 2025. január 5., vasárnap | 16:01

Ferenc pápa jelenlétében január 5-én, szombaton délután a római Lateráni Szent János-bazilikában püspökké szentelték Renato Tarantelli Baccarit. A szertartást és az ünnepi szentmisét Baldo Reina római bíboros helynök vezette.

Ferenc pápa november 21-én nevezte ki püspökké és a római főegyházmegye szolgálatára Renato Tarantelli Baccarit. Lelkipásztori szolgálatával Baldassare Reina bíborost, római vikáriust segíti majd abban, hogy „támogatást nyújtson az egyházmegyei élet irányításában” – olvasható abban a levélben, amelyet a Szentatya a püspöknek küldött a kinevezés napján.

A Reina bíboros által vezetett püspökszentelésen és a szentmisén, amelyen Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek és Michele Di Tolve római segédpüspök koncelebrált, a Szentatya részt vett, amint azt a Renato Tarantellihez intézett levelében bejelentette, arra bátorítva őt, hogy lelkipásztori munkáját a Róma püspökével és vikáriusával szoros kapcsolatban végezze.

Baldassare Reina bíboros homíliájában három cselekvési módra mutatott rá. Az első cselekvés, rámutatni, a „missziós tanúságtételre” vonatkozik – magyarázta a bíboros helynök, felidézve Keresztelő János alakját, akinek sikerül „meglátnia azt, amit mások nem látnak, és az őt követők tekintetét elterelni önmagáról”, jelezve „Jézus jelenlétét”.

A pásztor felismerhető „arról a képességéről, hogy képes magát közvetítővé tenni, saját magát Krisztusért áttetszővé alakítva, személyét folyamatos hivatkozássá téve arra, aki valóban üdvözít”.

„Olyan pásztorokra van szükségünk, akik nem helyettesítik Krisztust – tette hozzá, – „és akik úgy vezetnek, hogy egy olyan Egyházat szolgálnak, amely a Krisztussal való kapcsolat szentsége. Ezért a püspök arra hivatott, hogy vezető legyen, „de egyben őrző is, aki képes megkülönböztetni és értékelni Isten jelenlétének jeleit a világban, hogy minden férfit és nőt Krisztus irgalmas arcának szemlélésére vezessen”.

A második cselekvés, a követés, Krisztusra utalva, „folyamatos megtérést, lelki dinamizmust jelent” – tehát a püspök az, aki „arra hivatott, hogy első tanú legyen”, hogy „népével együtt járjon, de tekintetét mindig a Mester felé fordítva, szüntelenül figyelve hangjára és jeleire”. Ebben az értelemben Baldassare Reina bíboros azt mondta, amit Ferenc pápa is többször hangsúlyozott, hogy „a keresztény tanítványság eredendően dinamikus”, és hogy „a hit nem lehet statikus”, mivel „egy út, amit meg kell tenni, és nem gondolhatunk arra, hogy ezt úgy éljük meg, hogy megállunk”, mivel „amikor a hit megáll, megromlik”.

Az Egyháznak olyan lelkipásztorokra van szüksége, akik fáradhatatlan zarándokok” – mondta a bíboros –, akiknek füle Isten szavára figyel, szívük pedig nyitott, hogy megértsék, hová akarja őket vezetni az Úr, és velük együtt a rájuk bízott egész nyájat.

Végül a megmaradni azt jelenti, hogy „az Igében gyökerezni, Jézus lépéseit elsajátítani, és benne megtalálni a szív lakhelyét, ahol a hívő megtapasztalhatja a kegyelem teljességét és a megbocsátás bizonyosságát”. A pásztor tehát az, aki állandóan jelzi, „hol van Isten”, „hol találjuk meg az ő békéjét, kegyelmét, megbocsátását”. Ezért a „»Krisztusban maradás« nem passzív cselekedet – mutatott rá a bíboros helynök –, hanem az Ő szeretetéhez és akaratához való folyamatos igazodás”, és ezért „a pásztor arra hivatott, hogy a szüntelen imádság, az Ige hallgatása és a szolgálatnak való odaadás révén életével közösségben maradjon Istennel”. „Egy olyan világban, amelyet a széttöredezettség és a bizonytalanság jellemez, az Istenben maradó lelkipásztor stabil viszonyítási ponttá válik, olyan fénnyé, amely a hívek útját Isten országa felé vezeti” – jegyezte meg Baldassare Reina bíboros, rámutatva, hogy

a püspökség »nem megtiszteltetés, hanem szolgálat«,

és kérte, végül, hogy imádkozzanak azért, hogy Tarantelli Baccari „képes legyen a Mesterre mutatni, őt hűségesen követni és benne maradni”, és „Isten népét az örök élet forrásai felé vezetni, hogy az Egyház, vándorolva, egyre inkább az üdvösség egyetemes szentségeként és az Atya szeretetének élő tanújaként mutatkozzon meg”.

Az ünnepi szentmise végén az új püspök megköszönte a Szentatyának, hogy „ma eljött ide, az ő székesegyházába, szeretett egyházmegyéjének népe közé, ebbe a gyönyörű római templomba”. Ferenc pápáról pedig Tarantelli Baccari felidézte a minden püspökre, lelkipásztorra és minden „remény zarándokára” érvényes ajánlásokat: „Mindig imádkozzatok, soha ne fáradjatok el, mindig bocsássatok meg, haladjatok előre bátran, és soha ne veszítsétek el a mosolyt, és mindenekelőtt a humorotokat.”

*

Tarantelli Baccari 1976. április 25-én született Rómában. Jogi diplomával és kánonjogi licenciátussal rendelkezik. 2018. április 22-én szentelték pappá a római főegyházmegye számára. 

Forrás: Vatican News angol és olasz nyelvű szerkesztősége

Fotó: római főegyházmegye közösségi oldala

Kuzmányi István/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria