A Vatikán „külügyminisztere” részt vesz az államközi keretmegállapodás végrehajtásával foglalkozó vegyes bizottság munkájának megkezdésében. A 2017-ben aláírt és 2019 óta hatályos megállapodás elismeri a kongói-brazzaville-i egyházmegye és intézményei jogállását, és arra irányul, hogy megvédje függetlenségüket és autonómiájukat.
Gallagher érsek az egyházi közösségek és mozgalmak jubileuma alkalmából január 12-én, vasárnap szentmisét celebrált Kongó fővárosában, Brazzaville-ben a Jézus Szentséges Szívének szentelt székesegyház előtti téren. Az ünnepi szentmisén koncelebrált Bienvenu Manamika brazzaville-i érsek, a Kongói Püspöki Konferencia elnöke, Javier Herrera Corona érsek, apostoli nuncius, valamint helyi püspökök.
Homíliájában az érsek Ferenc pápa üdvözletét és áldását közvetítette, aki „nagy figyelemmel követi a kongói nép életét”. Úgy folytatta, hogy a pápa szereti őket: „Tisztában van a béke és testvériség iránti reményeitekkel és vágyaitokkal.”
A tavalyi heves esőzések és áradások miatt emberek ezreit érte közvetlen kár, akik humanitárius segítségre szorulnak. Gallagher érsek kifejtette, hogy Ferenc pápa továbbra is közel áll hozzájuk ebben a nehéz időszakban.
Az érsek Ferenc pápa külön köszönetét tolmácsolta a kongói népnek az evangélium melletti tanúságtételért és az igazságosabb és testvéribb társadalom érdekében tett erőfeszítésekért.
„Kongóban nincs hiány a hit tanúiban” – hangsúlyozta Gallagher érsek. Külön kiemelte az 1977-ben mártírhalált halt kongói bíboros és Isten szolgája, Emile Biayenda életét.
VI. Pál pápa 1973-ban bíborossá kreálta, boldoggá avatásának ügyét pedig II. János Pál pápa nyitotta meg. Biayenda bíboros földi maradványait a brazzaville-i katedrálisban őrzik, amely az érsek látogatásának első állomása volt.
Gallagher érsek hangsúlyozta az evangelizációra való felhívást, amely a jubileumi szentévben különösen fontos.
A fiatalokat buzdította, megismételve Ferenc pápa egyik gyakran hangoztatott mondását: „Ne hagyjátok, hogy a reményt ellopják tőletek.” Arra bátorította őket, hogy a kétségbeesés helyett reménykedve tekintsenek a jövőbe.
A Vatikán államközi kapcsolatokért felelős titkára a Kongói Püspöki Konferencia tagjaival való találkozóra is szakított időt, látogatásának utolsó napján, január 14-én pedig Jean Claude Gakosso kongói külügyminiszterrel tárgyalt.
A Kongói Köztársaság (franciául: République du Congo), vagy más néven Kongó-Brazzaville független köztársaság Közép-Afrikában, túlnyomórészt a Kongó-medencében helyezkedik el. Az ország Francia Egyenlítői-Afrika része volt egészen 1960. augusztus 15-ig, amikor megalakult a független Kongói Köztársaság. A fejlődő ország kiterjedése 342 000 km², lakossága 6 142 180 fő. A keresztények vannak többségben, a lakosság körülbelül 30 százaléka római katolikus, 55 százaléka egyéb keresztény (főleg protestáns, afrikai egyházak követője), 15 százalék egyéb (hagyományos afrikai vallású, muszlim, nem vallásos stb.). Jelentős a kimbanguizmus követőinek tábora, amely egy szinkretista mozgalom, és a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaságból indult el.
Forrás: Wikipédia
Forrás és fotó: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége
Kuzmányi István/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria