Két templomot ért légitámadás Mianmarban

Kitekintő – 2024. május 19., vasárnap | 14:00

A burmai reguláris hadsereg légi bombázásai egy katolikus és egy baptista templomot találtak el Lungtak faluban, Mianmar nyugati Chin államában. A május 11–12-én történt támadásban öt ház is megsemmisült, a falusiak pedig rettegnek.

Ahogy a Fides missziós hírügynökség helyi forrásai megerősítették, a katolikus templom a kalayi katolikus egyházmegye fennhatósága alá tartozik. A plébánosnak, Titus En Za Khannak sikerült a hívekkel együtt a környező erdőkbe menekülni. „Az erőszak továbbra is a civileket sújtja, különösen Sagaing területén”, amelynek egy része a kalayi egyházmegyéhez tartozik – mondta a Fidesnek egy helyi katolikus forrás.

Luntak falura a Tatmadaw elnevezésű helyi fegyveres erő mért légicsapást, hogy felszámolják a lázadó csoportokat, majd ezután a falut a burmai erők foglalták el, két másik faluval együtt. A reguláris hadsereg a Chin Nemzeti Hadsereg (Chin National Army, CNA) és a Zomi Forradalmi Hadsereg (Zomi Revolutionary Army, ZRA), egy másik helyi katonai alakulat harcosaival csap össze folyamatosan.

Amint azt a „Chin Human Rights Organisation” (CHRO), az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsánál különleges tanácsadói státusszal rendelkező emberi jogi szervezet megjegyezte, a keresztény többségű (a teljes lakosság 86 százaléka keresztény) Chin államban folytatódik az erőszak, és a polgári lakosság körében súlyos humanitárius válság van. A konfliktus jelenlegi szakaszában – tekintettel az ellenálló erők által elért katonai sikerekre, amelyekben az etnikai kisebbségek hadseregei csatlakoztak a Népvédelmi Erőkhöz (PDF) a 2021-es puccsal hatalomra került katonai junta elleni harcban –, a burmai reguláris hadsereg, hogy visszaszerezze a terepet, fokozza a légibombázást, ami azt eredményezi, hogy a civilek otthonait, iskoláit és templomait válogatás nélkül veszik célba, rontva ezzel a humanitárius helyzetet az ország számos területén. Az etnikai kisebbségek hadseregei – amelyek a függetlenség óta a központi kormány elleni harcban szerveződtek – most jelentős mértékben hozzájárulnak a folyamatban lévő konfliktushoz. Különösen az Indiával és Bangladessel határos Chin államban a Chin, Magwe és Rakhine területekről érkező ellenálló harcosok az elmúlt hetekben elfoglalták a Chin-hegységben található Kyindwe városát, amely stratégiailag kulcsfontosságú a terület ellenőrzése szempontjából.

Forrás és fotó: Fides.org

Hollósi Judit/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria