A Romániai Máltai Szeretetszolgálat a küldetésének megfelelően a bajba jutott, peremre került, rászoruló embereken segít. Az ukrajnai háború kitörése óta aktívan részt vesznek a segítségnyújtásban, a határon fogadták és eligazították a menekülőket, több mint kétszáz humanitárius segélyakciót szerveztek, ezek közül legtöbbször Kárpátalján segítettek.
A humanitárius karaván keretében mobil konyha, játszótér és raktár érkezik egy-egy településre, egyszerre kezd a csapat egy része ebédet főzni, másik része játékra hívja a gyerekeket. Az ebédnél együtt ül segítő és menekült, akik tolmács segítségével a legégetőbb gondokról tájékozódnak, és lelki, pszichológiai segítséget nyújtanak a háborús régiókból elmenekült, áttelepedett embereknek.
Tischler Ferenctől, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat főtitkárától az augusztus 3-án készült telefoninterjú során a Romkat.ro portál megtudta: a humanitárius karaván korábbi alkalmain sokakkal találkoztak, akik heteken át nem jutottak meleg ételhez. De a szervezet célja nem egy látványos akció, ételcsomagosztás. Magukból szeretnének adni, lelkileg is támogatni a megviselt embereket, akik többnyire gyermekek és anyák, nők, új otthonuk egy-egy osztályterem pokrócokkal elválasztva, ahol hét-nyolc család lakik együtt. Sok helyen az egyik szülő a fronton van, gyógyszerre, orvosi segítségre is van szükség, és leginkább az együttlétre, a biztatásra, az emberi odafordulásra, meghallgatásra.
Július 30-án 14 órakor találkozott a máltai csapat Szucsávában, ahol tartós élelmiszert, tisztítószereket és tisztálkodási eszközöket vásároltak, majd együtt indultak Radócra (Rădăuți), ahonnan július 31-én reggel 5 órakor utaztak tovább Ukrajnába. A 13 főhöz a határon csatlakozott egy ott élő román orvos és felesége, ők ukrán nyelvtudással a fordításban segítettek a csapatnak.
Ukrajnában egyenesen Hukiv városába mentek (37 km, 53 perc Kamjanec-Pogyilszkijtől), ahol 60 gyerek és 50 menekült várta a csapatot. Azonnal elkezdődött a játék, ugrálóvár, arcfestés, közös rajzolás következett, közben elindult a mobil konyhában a munka: a nagy melegre való tekintettel hot dog és gyümölcssaláta készült. A három nap alatt 450 hot dogot készítettek.
Tischler Ferenc elmondta: először volt lelkipásztor a csapatban: Veres Stelian, a gyulafehérvári érsekség gazdasági igazgatója, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat lelkivezetője, aki az imaháttér biztosítása mellett derekasan kivette a részét a többi munkából is; a főtitkárral együtt a mobil konyhában állt helyt, volt olyan nap, hogy egymaga 144 adagot készített. A fegyelmezett, sorban álló gyermekek nemhogy hot dogot, de húsfélét sem igen fogyasztottak az utóbbi időben. Az elmúlt év decemberéig az ukrán állam élelemmel segítette az áthelyezett menekülteket, de a pénz fogytával a helyi közösség támogatására szorulnak. A legmegrendítőbb fegyelmezettséget ott tapasztalták, ahol 90 százalékban árva menekült gyermekekkel találkoztak, akik a nekik nyújtott finomságokat csak a pedagógus engedélye után vették el. Egyre többen vannak, akik immár hadiárvák, mindkét szülőjüket elvesztették.
A tevékenységek után a máltai csapat visszavonult pihenni, erőt gyűjteni Kamjanec-Pogyilszkijba, a szállásra. Este vacsora után találkoztak a Máltai Szeretetszolgálat helyi munkatársaival.
Augusztus 1-jén Csernyivcibe mentek (53 kilométer, 56 perc), ahol 60 gyerek és 70 menekült várta a romániai máltásokat. Az étkezés után a szervezet vezetősége találkozott Kamjanec-Pogyilszkij római katolikus püspökével, Maximilian Leon Dubrawskival. Este a megyei elnökkel, Mihajlo Szimaskeviccsel és csapatával vacsorázott a küldöttség.
Utolsó nap, augusztus 2-án Orinyinben (28 kilométer, 35 perc) voltak, ahol menekültekkel és gyermekeikkel (70 menekült és 60 gyermek) találkoztak. Ezek az emberek Ukrajnán belül voltak kénytelenek menekülni, otthonukat elhagyni a bombázások, a folytonos fenyegetettség miatt. A tevékenység végeztével a romániai küldöttség visszaindult Rădăuți-ba, ahol az éjszakát töltötték, és ahonnan augusztus 3-án reggel indultak haza.
„Rendkívül hálásak vagyunk partnereinknek, a Romániai Máltai Szeretetszolgálatnak a belső menekülteknek nyújtott segítségükért és a gyermekeink számára biztosított csodálatos ünnepért” – írta a közösségi médiában Mihajlo Szimaskevics ukrán megyei elnök.
Forrás: Romkat.ro
Fotó: Romániai Máltai Szeretetszolgálat, Mihajlo Szimaskevics Facebook-oldala
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria