„Az emlékmű felállításával sajátos, jövőt építő kapcsolat jön létre Mi’ilya és Magyarország között” – mondta beszédében Latorczai Csaba. „Ez a múlt üzenetére épül, mert a település lakói őrzik a 800 éve itt járt és itt maradt magyarok emlékét. Azon vagyunk, hogy a Szentföldre jövő zarándokaink térképén ott legyen Mi’ilya” – tette hozzá.
A település temploma melletti hétszáz éves várfalon elhelyezett dombormű Zsin Judit alkotása. II. András magyar királyt ábrázolja keresztes vitézei társaságában, lovával. „II. Andrásról kellett portrét készítenem bajuszos magyarokkal. Sokat gondolkodtam rajta, miként lehet kiemelni a királyt úgy, hogy jelen legyenek uralkodói attribútumai és a vitézek is. A háttérbe került még Akko vára, egy harci zászló és a hármas halom a kettős kereszttel. Sokat dolgoztam a léptékekkel, a karakterekkel, majd összeállt tiszta kompozícióba a dombormű” – nyilatkozta Zsin Judit szobrászművész az MTI tudósítójának.
A dombormű elhelyezését a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend Magyarországi Helytartósága kezdeményezte Mi’ilyában, abban a galileai faluban, ahol a számos Lajus, azaz Lajos nevű család ápolja a keresztes vitézekkel érkezett ősök hagyományát. Az emlékmű leleplezése és megáldása előtt egy Magyarországról érkezett zarándokcsoport és a helyi keresztény-arab hívők közös szentmisén vettek részt, amit Jusszef Matta, Akka melkita (görögkatolikus) püspöke mutatott be Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolitával együtt. Az eseményen részt vett Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, Hóvári János korábbi tel-avivi és Jungbert Béla volt rámalláhi nagykövet, valamint Benkő Levente jelenlegi tel-avivi nagykövet.
Forrás: MTI
Fotó: Wikimedia Commons
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria