Elhunyt Andreas Straub pápai káplán

Külhoni – 2025. március 13., csütörtök | 13:52

Pál József Csaba temesvári püspök, Martin Roos nyugalmazott megyéspüspök, a székeskáptalan, a temesvári egyházmegye papsága és a hívek megrendülten, de a feltámadásba vetett hittel fogadták a hírt, hogy március 9-én elhunyt Andreas Straub főegyházmegyei tanácsos, a dunai svábok és a Délkelet-Európából Németországba települt németek lelkipásztori gondozásának nyugalmazott vizitátora.

Te vagy, Uram, én reményem, ne hagyj soha szégyent érnem!
(Szent Ambrus, Te Deum)

Andreas Straub 1936. augusztus 3-án született Újaradon, bánsági sváb katolikus családban. 1943–1954 között Újaradon járt általános iskolába, gimnáziumba és középiskolába, ahol az (akkor) újonnan alapított Pedagógiai Líceumban érettségizett, majd tanári képesítést szerzett. Gyermekkorától kezdve vallásos nevelést kapott az újaradi Boldogasszony Iskolanővéreknél (korábbi nevükön Miasszonyunkról nevezett Szegény Iskolanővérek – School Sisters of Notre Dame – SSND), akik akkoriban csupán nem hivatalosan tevékenykedhettek. Idősebb bátyja, Franz Straub, aki pap lett, ugyancsak példaképül szolgált számára a papi hivatáshoz.

A fiatal Andreas Straub 1954-ben eredetileg a Temesvári Egyetem matematika–fizika szakára iratkozott be, hogy tanári diplomát szerezzen, de nem sokkal később egyértelművé vált számára a papi hivatás. 1955-ben beiratkozott a Gyulafehérvári Római Katolikus Teológiai Intézetbe, ahol 1961 júniusában fejezte be filozófiai és teológiai tanulmányait. Tizenkét társával együtt 1961. december 8-án szentelte pappá a gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyházban Márton Áron püspök.

Első szentmiséjét 1961. december 10-én mutatta be szülőfalujában, az újaradi templomban. Lelkipásztori tevékenységének első állomása a szentannai plébánia volt, ahol 1965-ig káplánként szolgált. 1965. szeptember 1-jétől 1971. július 31-ig a hegyvidéki bánsági Stájerlak plébánosa volt, majd 1971. augusztus 1-jétől visszatért Szentannára.

Nagy buzgalommal dolgozott e népes német nyelvű katolikus közösség lelkipásztoraként: rendbe hozta a helyi Szent Anna-templomot; a kommunista diktatúra alatt gyerekeknek és fiataloknak tartott hittanórát; irányítása alatt több papjelölt kezdte meg és fejezte be teológiai tanulmányait.

Az akkori politikai környezetben, amelyben az egyház és a papok a rezsim zaklatásának és üldözésének voltak kitéve, Andreas Straub 1981 végén turistavízumot kért, hogy Nyugat-Németországba távozhasson, ahonnan már nem tért vissza.

Németországban folytatta papi szolgálatát. Káplán, majd plébános lett Lichtenfelsben és Neunkirchen am Brandban, majd Münchbergben és Sparneckben a bambergi főegyházmegyében. Itt nem kevesebb mint 21 évig tevékenykedett: többek között a Kolping Egyesület prézese, iskolai ügyekkel megbízott esperes, a stuttgarti St. Gerhards-Werk Egyesület tanácsosa, a dunai sváb papok és hívek szóvivője, 1996 óta pedig az érsekség tanácsosa volt.

1999. március 1-jén kinevezték a dunai svábok és a Délkelet-Európából visszatelepült németek lelkipásztori gondozásának vizitátorává, amely a Német Katolikus Püspöki Konferencián belül egy erősen pasztorális jellegű tisztség.

2003. október 1-jén nyugdíjba vonult, de a következő évtől már Büchenbach és Trockau települések lelkipásztora volt. 2005. október 1. óta a bayreuthi és auerbachi esperesi kerület papjainak segítőjeként tevékenykedett.

XVI. Benedek pápa 2007 márciusában a pápai káplán címet (Monsignore) adományozta neki.

A Bánságból, Németországból és más vidékekről érkezett hívek körében ünnepelte két jubileumát: 2011-ben aranymiséjét, 2016-ban pedig 55 éves papságát – ez utóbbit a 80. születésnapjával együtt – a trockaui plébánián, ahol a szentannai származású Josef Hell atya lát el szolgálatot. 2022. december 8-án gyémántmiséjét, pappá szentelésének 60. évfordulóját ünnepelte. (Ebből az alkalomból a müncheni Banater Post interjút is készített vele, amelyből ITT olvashatóak magyar fordításban részletek.)

Andreas Straub mindig tartotta a kapcsolatot a temesvári egyházmegyével; gyakran látogatott el Újaradra, Szentannára, Temesvárra és különösen Máriaradnára. 2015. augusztus 2-án, a máriaradnai bazilika és kolostor felújítási munkálatainak megáldási ünnepségén ő volt az egyik szónok, aki a Szűzanya lourdes-i barlangjának különleges szószékéről szólt a hívekhez (magyarul Bábel Balázs kalocsai érsek, románul Ioan Robu bukaresti érsek, Andreas Straub németül).

Andreas Straub március 9-én hunyt el. Földi útjának végén Pál József Csaba temesvári megyéspüspök, Martin Roos püspök, a székeskáptalan, a Temesvári Római Katolikus  Egyházmegye papsága, a megszentelt személyek és a hívek imában egyesülnek a gyászoló családdal, a bánsági és dunai svábok közösségével, valamint mindazokkal, akik keresztény módon gyászolják az elhunyt lelkipásztort, kérve a mennyei Atyát, hogy fogadja be szolgáját országába.

Az engesztelő gyászmisét Andreas Straub lelki üdvéért március 17-én, hétfőn 11 órakor mutatják be a bayreuthi Szent Hedvig-templomban. A liturgiát a temetési szertartás követi, 13 órai kezdettel bayreuthi városi temetőben (Stadtfriedhof, Erlangerstr. 42. szám, 95444 Bayreuth).

A temesvári egyházmegye nevében Pál József Csaba püspök részvétnyilvánítást küldött a temetésen részt vevő hozzátartozóknak, paptársaknak, a Bánságból és más helyekről érkező rokonoknak és híveknek. Az üzenetet Andreas Reinholz máriaradnai plébános olvassa fel, aki részt vesz a temetési szertartáson.

Isten jutalmazza meg hűséges szolgáját az örök boldogsággal! Nyugodjék békében!

Forrás és fotó: Temesvári Római Katolikus Egyházmegye

Kiemelt kép: Merényi Zita

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria