Kedves Testvéreim!
Mindannyiunk számára ismert, hogy Ferenc pápa 2024. december 24-én, szenteste megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, mellyel kezdetét vette a 2025-ös jubileumi szentév. Szabadkai Egyházmegyénk részére a jubileumi évet 2024. december 29-én nyitottuk meg a szabadkai Avilai Szent Teréz-székesegyházban.
A 2025-ös szentévet a Szentatya Urunk mennybemenetelének főünnepén, 2024. május 9-én A remény nem csal meg (Róm 5,5) kezdetű bullával hirdette meg.
A bullában a pápa kiemeli, hogy mi, keresztények a remény zarándokai vagyunk. Minden ember szívében ott lakozik a vágy és a remény a jó iránt, bár nem tudja, hogy mit hoz számára a holnap. Gyakran találkozunk csüggedt emberekkel, akik kételkedve és borúlátóan tekintenek a jövőbe, mintha semmi sem jelentene számukra boldogságot. A keresztény reményünket Isten szeretete táplálja és erősíti.
Jézus Krisztus azáltal, hogy eljött erre a világra, útitársunk lett, Testvérünkké és Barátunkká vált.
Minden helyzetben velünk van, bármi is történik körülöttünk. Ferenc pápa ezért buzdít és bátorít bennünket bullája záró gondolataival: „Engedjük, hogy már mostantól magához vonzzon bennünket a remény, és tegyük lehetővé, hogy rajtunk keresztül azokra is kiterjedjen, akik vágynak rá.”
A Katolikus Egyház hagyománya szerint a szentév alkalom a még mélyebb megtérésre az irgalmas Istenhez, valamint a kölcsönös megbocsátás, a kiengesztelődés esztendeje, egyben a szolidaritás, az együttérzés éve a szükséget szenvedőkkel, míg mindannyiunk számára ösztönzés is a jó cselekedetek végzésére.
Egyházunk tanítása szerint ez az év lehetőség a szentévi teljes búcsú elnyerésére. Ajánlott a Rómába való elzarándokolás, azonban a teljes búcsú elnyerhető egyházmegyénkben is.
A jubileumi búcsú elnyerésének feltételei:
– töredelmes és őszinte szentgyónás,
– áhítattal teli aktív részvétel a szentmisén és a szentáldozásban,
– zarándoklat előtti jó cselekedet a rászorulók javára,
– ima a Szentatya szándékára (Hiszekegy, Miatyánk, Üdvözlégy, Dicsőség).
A jubileumi búcsú elnyerésének helyszínei:
1. A szabadkai Avilai Szent Teréz-székesegyházban az egész szentév folyamán, különösen Szent Pál apostol, egyházmegyénk védőszentjének ünnepén, június 30-án;
2. Az egész szentév folyamán a Szabadkai Egyházmegye Mária-kegyhelyein: a szabadkai Könnyező Szűzanya egyházmegyei kegyhelyen, különösen augusztus 30-án és 31-én, valamint a doroszlói Mária, Keresztények Segítsége egyházmegyei kegyhelyen, különösen szeptember 7-én és 8-án;
3. A Szabadkai Egyházmegye nagyböjti bűnbánati napján, március 29-én Temerinben;
4. A zombori kármelita templomban, június 23-án és 24-én (Isten szolgája, Stantić Tamás Gellért atya napján);
5. A bácsi ferences templomban június 13-án (Páduai Szent Antal ünnepén) és augusztus 2-án (Angyalos Boldogasszony – Porciunkula ünnepén);
6. A temerini Lourdes-i Boldogasszony-templomban, május 26-án;
7. Az ágyhoz kötött vagy a különböző idősek otthonában élő betegek számára az őket meglátogató pap a szentgyónás és szentáldozás, valamint a Szentatya szándékára elvégzett ima után teljes búcsút nyújthat.
Buzdítom a paptestvéreimet:
– A nagyböjti prédikációkban beszéljenek a szentévről, annak történetéről, valamint lelki jelentéséről is. Ennek előkészítésekor használják a pápai bullát.
– Szervezzenek előadásokat, fórumokat a szentévről. Ugyancsak szervezzenek tribünöket erről a témáról a fiatalok és a hittanosok számára.
– Az idei évben emlékezünk meg az első egyetemes Niceai Zsinat 1700. évfordulójáról, valamint a nagy egyháztanító, Aquinói Szent Tamás születésének 800. évfordulójáról is, így ezek az évfordulók is témái lehetnek a plébániákon megszervezett összejöveteleknek.
Isten kegyelme áradjon ránk gazdagon e Jubileumi Szentévben!
Kelt Szabadkán, 2025. január 21-én,
Szent Ágnes szűz és vértanú emléknapján
Ferenc megyéspüspök,
s.k.
Forrás és fotó: Szabadkai Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria