Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója a tárlatot bemutató február 7-i sajtóeseményen felidézte, hogy 12 művészt kért fel Kovács Levente műgyűjtő és Petrányi Zsolt kurátor arra, fogalmazzák meg kortárs nyelven azt, mit jelentenek nekik a mózesi történetek, illetve milyen viszonyuk lehet az embereknek ma az Ószövetség tanításaihoz.
Petrányi Zsolt a tárlat kurátora kifejtette, hogy a kiállítás azért is izgalmas, mert átalakuló világunkban olyan szövegeket olvashatunk újra, amelyek az emberiség eredettörténetéről szólnak.
Hozzátette: a kiállításra először négy olyan művészt hívtak meg, akikről biztosan tudták, hogy vállalják a felkérést, és ők ajánlottak még alkotókat a tárlathoz. A művészek – Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos és Zellei Boglárka Éva – a hosszú előkészítő munka során rendszeresen konzultáltak Zsengellér József református teológus professzorral a minél hitelesebb végeredmény érdekében.
Az Ószövetség szövegcentrikus, míg az Újszövetség inkább narratív, képekkel gazdagított – mutatott rá Petrányi Zsolt, kiemelve, hogy pont ezért volt nehéz dolguk az alkotóknak, akik a teremtéstörténettel kezdve egészen az ígéret földjére érkezésig vezetik el a látogatót, olyan témákat is bemutatva, mint a nők szerepe a bibliai történésekben.
A kiállítás megnyitóját egy, már a jövőt boncolgató konferencia előzte meg Human 2.0 – A transzhumanizmus esztétikája címmel, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár, a MODEM, a Techno Lab Debrecen, valamint a Könyvtár- és Információtudományi Társaság közös szervezésében a MODEM-ben február 7-én.
Az Eredet című kiállítást április 20-ig láthatja a közönség a MODEM-ben.
Forrás: MTI
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria