Habsburg Ottó örökségét az ápolja méltó módon, aki a békéért tesz – emlékeztette a résztvevőket Hortobágyi T. Cirill főapát a Habsburg Ottó Alapítvány immár hagyományos konferenciáján és társasági eseményén, amelyen előadást tartott Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Jeroen Vergeylen belga nagykövet is.
A főapát Európa iránti elkötelezettségünk alapjairól, valamint az ezen az úton megélt kidarcokról is szólt konferenciát megnyitó köszöntőjében.
„Közismert, hogy az Európai Unió előzménye az 1951-ben létrejött Európai Szén- és Acélközösség (más néven Montánunió) volt. Létrejöttének egyik szorgalmazója, Konrad Adenauer arra hivatkozott, hogy a korábbi évszázadokban éppen a szén és az acél, azaz a fegyvergyártás alapanyagai voltak az európai népek közötti konfliktusok kirobbantói. A Montánunió alapítói ezért arra jutottak, hogy talán éppen a szén és az acél közös szabályozása, közös üggyé emelése lesz képes egyesíteni a nemzeteket a közös gondolkodásban, a konfliktusaik feloldásában.
Milyen hasznos lenne megtalálni a 21. század konfliktusainak szenét és acélját, amit aztán egyezménybe foglalva ismét megteremtenénk a békét!
A feladvány sajnos most nem egykönnyen oldható meg” – fogalmazott a főapát.
Hortobágyi T. Cirill arról is beszélt, sokan belátták mára, hogy a társadalmak erejének vagy erőtlenségének meghatározója, a konfliktusok megoldásának kulcsa, a törékenységre és kiszolgáltatottságra a gyógyír mindenekelőtt a lelki élet minősége, színvonala. „A vallott és követett értékek, a társadalmi viszonyok tisztasága fontosabb, mint a bőség és az állandó növekedés kényszere. Nem a szerződésekkel körülbástyázott gazdasági teljesítmény vagy az általános jólét hozza el a megoldást.
Mindaz, ami egy nemzet lelkierejét elapasztja, az káros és romboló, ami pedig növeli, az a békét, a stabilitást, azaz az alap problémák megoldását szolgálja.”
A főapát kifejezte, biztos benne, hogy ez a törekvés méltó Habsburg Ottó királyi herceg, egykori bencés diák emlékéhez.
A konferencia további előadói közt Jeroen Vergeylen, a Belga Királyság magyarországi nagykövete a Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségéről leköszönő hazája nevében a politikai porondon közösen képviselt értékekről szólt. Elmondta, a Pannonhalmi Főapátságban nem üres frázis arra a felelősségre figyelmeztetni Európa vezetőit, amely Szent Márton, Szent Benedek és Habsburg Ottó alapértéke is volt.
Habsburg Ottó európai föderalistaként mélyen hitt az együttműködésben – ennek az elsőre magától értetődő kijelentésnek a tartalmát bontotta ki Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. Igazi integráció csak a kölcsönös bizalmon alapuló együtt munkálkodás révén születik, ahol minden résztvevő a közös cél, a mindenki számára vágyott közös jó érdekében cselekszik.
Hiteles nemzeti és európai gondolat nem állhat szemben egymással, mert az európaiság eszméje időben megelőzte a nemzeti narratívákat. Európai és nemzeti gondolat sokkal inkább feltételezi, kiegészíti és gazdagítja egymást.
Nemzetek önkéntes tömörülése – föderációja – egyenrangú partnerek együttműködéséből születik. Egy soknemzetiségű birodalom etnikailag semleges együttműködési keretének „öröksége” így válhatott kontinensünk egységesülésének modelljévé Habsburg Ottó számára – és szolgál tanulságokkal, intő példákkal a jelen és jövő nemzedékeinek.
A Habsburg Ottó Alapítvány öt évvel ezelőtt a Pannonhalmára szervezett első konferenciájával kezdte meg nyilvános tevékenységét. Tudatos döntés volt ez, hiszen a főapátság és Habsburg Ottó, a bencések és a dinasztia között a lelki kapcsolatnál is mélyebb kötődés állt fenn. Öt év távlatában pedig már az együttműködés gyakorlati eredményei is látszanak, hiszen Habsburg Ottó iratait a főapátság könyvtára digitalizálja és így őrzi meg az örökkévalóságnak.
Az eseményről szóló bővebb beszámoló ITT olvasható.
Forrás: Habsburg Ottó Alapítvány/Pannonhalmi Főapátság
Fotó: Szabó Zoltán/Habsburg Ottó Alapítvány
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria