A Fiumei úti sírkertben kora délután kezdődött eseményen elsőként Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója mondott beszédet. Kiemelte, hogy Fraknói Vilmos – arbei címzetes püspök, nagyváradi kanonok, szekszárdi, majd szentjobbi apát, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára, később másodelnöke – mellett a Fiumei úti sírkertben nyugszanak Horváth Mihály, Tóth Tihamér és más püspökök is.
Emlékeztette a jelenlevőket, hogy örökségünk megőrzése nem korlátozódhat a szellemi örökség továbbadására, hanem fizikai mivoltukban is meg kell őriznünk és méltó állapotban kell tartanunk azokat a helyeket, ahol emlékezhetünk, ahol leróhatjuk kegyeletünket. Ennek jegyében valósult meg Fraknói síremlékének helyreállítása.
Őt követően Marie-Theres Arnbom történész, Fraknói Vilmos oldalági, Bécsben élő leszármazottja beszédében kiemelte, hogy a tudós püspök Karolina és Terézia nevű lánytestvéreinek Bécsben élő leszármozattai között mindig is elevenen élt a neves családtag emléke. Budapesti sírját évről évre rendszeresen fel szokták keresni. Az oldalági rokonságból számosan megjelentek a megemlékezésen, köztük Fraknói Terézia húgának 1935-ben született unokája, a most 89 éves Christiane Arnbom.
Végül Kollár László Péter, az MTA főtitkára Fraknóinak az Akadémiához fűződő sokrétű kapcsolatáról emlékezett meg, melynek során tíz éven át ránehezedett a tudományos testület teljes adminisztrációjának irányítása.
Kiemelte, hogy ezirányú tevékenysége alapvető jelentőségű volt az egész MTA korszerűsítésében, azon struktúra és szerep kialakításában, amelynek köszönhetően az 1860-as évekre válságba jutó, de azon sikerrel túllendülő intézmény nemcsak a történettudományban, hanem a többi tudományágban is meghatározónak bizonyulhatott – 1949-ig gyakorlatilag változatlan szerkezetben.
A Fraknói Kutatócsoport részéről Tusor Péter mondott beszédet.
Többek közt hangsúlyozta, Fraknói római tudományos örökségének ápolását két évtizede vállalták fel a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen Erdő Péter bíboros támogatásával, a csoport a Magyar Tudományos Akadémia segítségével 2012-ben intézeti karakterrel rendelkező kutatócsoporttá alakult, amely 2017-től viseli Fraknói Vilmos nevét.
A beszédeket követően a felújított síremléket Török Csaba, az esztergomi Nagyboldogasszony és Szent Adalbert-főszékesegyház plébániai kormányzója, címzetes prépost, egyetemi tanár áldotta meg, majd koszorúzás zárta a megemlékezést.
Ezt követően a centenáriumi ünnepség a Központi Szemináriumban folytatódott.
Forrás és fotó: Fraknói Kutatócsoport
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria