A kézzel készített illusztrációk, tudományos írások és korabeli tárgyak Hell Miksa sokoldalúságát és az Egri Csillagda létrejöttében betöltött szerepét idézik.
Már hagyomány, hogy a Tittel Pál Könyvtár II. emeleti részlege előtti tárlókban egy-egy jelentős személyiséget fókuszba állítva, közös kiállításban mutatja meg vonatkozó köteteit az Eszterházy Károly Egyetem Tittel Pál Könyvtára és a Főegyházmegyei Könyvtár.
A melléjük helyezett tablók szövege idén az egyetem különböző tanszékeinek összefogásából született, a Kulturális Örökség és Művelődéstörténeti Tanszék vezetőjének irányításával. A csillagászati témának köszönhetően a Varázstorony is segítette a megvalósulást.
A cél Hell alakjának és egri kötődésének bemutatása volt, hiszen a kiállítás sajátosságát éppen a helyben fellelhető dokumentumok és tárgyak adják. A tablókon megjelenő szövegek bemutatják a jezsuita szerzetes életét, sokoldalúságát, külön kiemelve természettudósként tett vardói útját és Egerre gyakorolt hatását, a Líceumban végzett munkáját. Ízelítőt kapunk az Eszterházy püspökkel folytatott levelezéséből és a Főegyházmegyei Könyvtár Csillagászati Különgyűjteményének kialakításából.
A tárlókba helyezett korabeli művek, eszközök, illusztrációk képei visszarepítenek Hell Miksa korába, de elvezetnek a mindennapokhoz is, hiszen az egyetem munkatársaitól származó publikációk és a Varázstoronyban készült fotók már a 21. század valóságát tárják a látogató elé.
A különleges kiállítás anyaga jelenleg csak virtuálisan látogatható, az Eszterházy Károly Egyetem honlapján érhető el.
Virtuális sétát ITT tehetünk.
Szöveg: Laskay Anna informatikus-könyvtáros/Tittel Pál Könyvtár és Főegyházmegyei Könyvtár
Forrás: Eszterházy Károly Egyetem
Fotó: Balogh Tibor
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria