Kopp–Skrabski-díjat kapott a PPKE tanszékvezetője, Medgyesy-Schmikli Norbert

Kultúra – 2023. november 21., kedd | 20:10

A Kopp–Skrabski-díjat az életútjukon, hivatásukon keresztül példát mutató személyek, házaspárok kaphatják meg évről évre. A rangos elismerésben részesült Medgyesy-Schmikli Norbert művelődéstörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara (PPKE BTK) Történelemelméleti Tanszékének vezetője is október 27-én.

„Nem lehetünk elég hálásak nektek! Köszönjük, hogy vagytok, hogy értünk dolgoztok!” – mondta az elismertekhez fordulva Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elnöke a Kopp–Skrabski-díjak átadóünnepségén, ahol a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője, Medgyesy-Schmikli Norbert is a kitüntetettek között volt.

A Kopp Mária–Skrabski Árpád kutató házaspárról elnevezett díjat 2017 óta adja át a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom. Azoknak ítélik oda, akik a családokért, a közösségekért dolgoznak az élet legkülönbözőbb területein. A díjat egy-egy, életútján vagy hivatásán keresztül kiemelkedő példát mutató személy, kutató, illetve házaspár kapja.

Medgyesy-Schmikli Norbertet tudomány kategóriában jelölték a díjra, egyebek mellett a magyar iskolatörténet, a hazai barokk iskoladrámák témájában végzett kutatói munkásságáért, egyházinépének-gyűjtéseiért. Az elismerés jelentőségét is jól mutatja, hogy több mint tízezer szavazat érkezett a személyére. Medgyesy-Schmikli Norbert a 35 év feletti tudományos kategóriában a közönségdíjat vehette át.

A szakember a PPKE BTK Történettudományi Intézetének habilitált docense, történelemelméleti tanszékének vezetője, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzenei tanszékének óraadó tanára. Az MTA BTK Régi Magyar Dráma Kutatócsoport tagjaként tevékenykedik; számos nívós publikációja jelent meg a 17–18. századi csíksomlyói passiójátékokról és népénekekről. A 17–18. századi iskoladráma-színlapok feltárását, rendszerezését végzi, de szerkesztett énekeskönyvet Szent Istvánról, Szent Lászlóról és Szent Mártonról is, az ezekhez tartozó hangzó mellékleten tanítványai énekelnek.

Medgyesy-Schmikli Norbert a 18. századi iskoladrámákat előadó piliscsabai Boldog Özséb Színtársulat megalapítója és vezetője. A családias, tanítványaiból álló csapat katarzist okozó iskoladrámákat és népi játékokat elevenít meg. A PPKE Kopp–Skrabski-díjjal elismert docense elhivatott munkássága során összegyűjtötte a gazdag hagyományokkal rendelkező vasi Perenye község teljes profán és szakrális néphagyományát; azt rendszerezte, és tekintélyes részét közkinccsé tette nyomtatott és mintegy 10 órás hangzó formában. E munkájáért Perenye 2012-ben díszpolgári címmel jutalmazta.

Tanítói-oktatói kvalitását illusztrálja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia versenyre (OTDK) nevezett tanítványainak nagy része dobogós helyet szerzett. Számos elismerés – így az MTA Bolyai-ösztöndíjának és a Pro Scientia aranyéremnek – birtokosa.

A Kopp–Skrabski-díj ünnepélyes átadásán Medgyesy-Schmikli Norbert megköszönte a jelölést a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalomnak, és köszönetet mondott a „sok örömért, szeretetért” egykori és mostani tanítványainak, színtársulatának, illetve az elmúlt másfél évtizedre visszatekintve mindazoknak, akik a munkájában közreműködtek, segítették azt.

Medgyesy-Schmickli Norbert tudományos tevékenységének jelentős része a passiójátékok, misztériumjátékok köré koncentrálódik. Ezek manapság is aktuálisak – emelte ki a művelődéstörténész az Új Ember Mértékadó című kulturális mellékletének adott interjúban. Mint fogalmazott, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen működő Boldog Özséb Színtársulat eddigi majd’ száz előadásának tapasztalatai azt bizonyítják: a színdarabok szövegei és népi dallamai misztériumot hordoznak, ezáltal hatni képesek minden történelmi korszakban.

*

A Prima Primissima-jelöltek között is van pázmányos

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanárainak munkásságát egyre több díjjal, jelöléssel ismerik el. Az intézmény újabb büszkesége, hogy Prószéky Gábor, a PPKE Információs Technológiai és Bionikai Kara (ITK) egyetemi tanára, a Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója is a jelöltek között van. Prószéky Gáborra a nemrég elindult közönségszavazáson a 06 70 70 77 000-as telefonszámra küldött 11-es kóddal lehet szavazni sms-ben, november 29-én éjfélig.

Szöveg: Mészáros Józsefné Erika

Forrás és fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria