Palánki Ferenc megyéspüspök homíliájában arról beszélt, hogy a kultúra egy embercsoport szokásainak és hagyományainak összességét jelenti. Ezeréves magyar kultúránk, szokásaink, hagyományaink, szellemi és lelki életünk vitathatatlanul a keresztény hitre épülnek.
Kiemelte, Jézus csodái nem pusztán csodák voltak, hanem jelek, amelyek mélyebb üzenetet hordoztak. Ezek a jelek nem csupán az adott helyzetek megoldására szolgáltak, hanem az emberek figyelmét Istenre irányították. A csodák, mint például Lázár feltámasztása – amelyről a mai evangélium is szólt – vagy a kánai menyegzőn a víz borrá változtatása, nem csak önmagukban fontosak, hanem abban az értelemben is, hogy elvezetik az embereket Istenhez.
Az igazi hit ugyanakkor nem a csodákon alapszik, hanem azon a felismerésen, hogy Isten mindig jelen van az életünkben. Az élet tele van nehézségekkel, amelyek közepette az emberek gyakran a csodát keresik vagy várják. Sokan úgy érzik, hogy Isten jelenléte akkor igazolható, ha az imáikra közvetlen és kézzelfogható válasz érkezik. Azonban a hit mélyebb megértése azt jelenti, hogy Isten nem csupán a problémák megoldója, hanem ő maga az ajándék. Jézus eljövetele nem csupán földi boldogságot kínált, hanem az örök élet ígéretét.
Palánki Ferenc elmondta, püspöki jelmondatának Jézus alábbi szavait választotta: „Én vagyok a feltámadás és az élet”. A hit személyes tapasztalatokon keresztül mélyül el, de a megtapasztalás sokszor a hitből fakad. Az örök élet reménysége és Jézus ígérete, hogy aki hisz benne, örökre élni fog, erőt ad a nehézségek idején is. A püspök kifejtette, hogy mindannyian jelek lehetünk mások számára, akik eltávolodtak Istentől, hitüktől és kultúrájuktól. Őseink generációról generációra adták tovább ezt a meggyőződést. Jézus jelenléte az életünkben folyamatos, és ezt a szeretetet kell közvetítenünk embertársaink felé.
Az ugyanezen napon kezdődött ökumenikus imahét idei mottóját felidézve Palánki Ferenc rámutatott: a kérdés, amelyet Jézus Mártához intézett – „Hiszed-e ezt?” – ma is érvényes. Az életünkkel kell válaszolnunk rá, és bízni abban, hogy Isten szeretete örök és állandó, ezért is lett az idei ökumenikus imahét jelmondata ez a kérdés – zárta prédikációját Palánki Ferenc.
Az igehirdetéseket követően a Kölcsey Társaság átadta hagyományos díját, amelyet a magyar nyelv megőrzéséért tett kiemelkedő munkásságért ítélt oda. 2025-ben a Kölcsey-emlékplakett díjazottja Rátóti Zoltán Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, kiváló és érdemes művész lett.
Az eseményen Csikos Sándor a Nemzet Színésze szavalta el a Himnuszt, továbbá közreműködött a Sárospataki Református Kollégium kórusa.
Az istentiszteletet követően a jelen lévő egyházi és világi vezetők elhelyezték az emlékezés koszorúit Kölcsey Ferenc síremlékénél.
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria