„Köszönöm, Uram, hogy hívtál” – Wagner Viktória-emlékestet tartottak a budapesti Sapientia Főiskolán

Megszentelt élet – 2025. január 24., péntek | 12:25

A Wagner Viktória Emlékbizottság, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, a „Jó, hogy vagy” Életvédők Szövetsége, a Szociális Testvérek Társasága és a Boldog Ceferino Intézet január 21-én emlékestet szervezett a harminc éve elhunyt szociális testvér és zöldkeresztes védőnő tiszteletére Budapesten, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán. Az eseményen részt vett Székely János püspök is.

Wagner Viktória zöldkeresztes védőnő és szociális testvér Parasznyán született 1907. július 7-én. 1929-ben, 22 évesen kérte felvételét a Slachta Margit által alapított Szociális Testvérek Társaságába. Itt kapott iránymutatást a védőnői hivatás választásához is. Szerzetesi fogadalmát 1935-ben Nagyváradon, örökfogadalmat pedig 1945-ben Budapesten tette le.

Élete középpontjában az Eucharisztia állt. Lélekben felkészült a vértanúságra: „Az én életem a teljesen kimerített élet lassú vértanúsága kell hogy legyen.”

1933-ban szerezte meg védőnői diplomáját, és a Zöldkeresztes Védőnői Szolgálat keretében kezdte meg tevékenységét Gyöngyösön. Ezután dolgozott Szegváron, ahol szülőotthont és egészségházat is alapított; majd Szentesen, ahol vezető védőnő volt, anyák iskoláját és elsősegély tanfolyamokat szervezett, valamint ellátta a zsidó iskolát is. Emiatt büntetésből visszahelyezték Szegvárra, ahol az anya- és csecsemővédelem mellett háztartási és gazdasági ismereteket oktatott, népfőiskolát és tanyai népmissziót szervezett, ifjúsági csoportokkal foglalkozott.

Védőnői szolgálatot teljesített Csíksomlyón is. Tíz évet töltött Kistemplomtanyán (Bordány), a „jó tanyai magyarok” között, ahol a cigányokat is ő gondozta. Az ifjúságtól azonban el volt tiltva.

Utolsó szolgálati helye Kiskundorozsma volt, ahol 1958. november 1-jétől 1967. február 12-ig, nyugdíjazásáig látta el védőnői szolgálatát, és ahol a cigánytelep közösségének és családjainak gondozása is az ő feladata volt. Haláláig, 1994. december 6-ig élt itt.

Teljesítette vállalt küldetését: az emberek feltétel nélküli szeretettel való szolgálatát és segítését.

Cselekedetei, védőnői tevékenysége, a szülőknek, a rászorulóknak és bajbajutottaknak adott tanácsai hozzájárultak az élet elfogadásához, tiszteletéhez; életvédő szemléletével, szerepével legalább tizenegy gyermek köszönheti neki életét az abortusz helyett.

Istenhite, emberszeretete, alapos, sokoldalú műveltsége, érdeklődése, magas szakmai felkészültsége ma is példaképe a róla emlékezőknek.

A Magyar Védőnők Egyesülete; a Védőnőkért, Új Szülőkért és Újszülöttekért Alapítvány és a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége ma is gondozza és ápolja Wagner Viktória szellemi-lelki és tárgyi hagyatékát.

1998. május 26-án a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége emléktáblát helyezett el és avatott fel Wagner Viktória szülőházának falán. 2000. augusztus 22-én személyes bútorait, tárgyait és a védőnői szolgálatához kapcsolódó felszereléseit parasznyai szülőházába szállíttatták, ahol emlékszobát rendeztek be. A parasznyai védőnők lehetővé teszik az odalátogatóknak az emlékszoba megtekintését.

Wagner Viktória születésének 100. évfordulóján, 2007-ben emléktáblát avattak Szeged-Kiskundorozsmán, a Szent János tér 6. szám alatti ház falánál, és utcát neveztek el róla. Sírját a kiskundorozsmai temetőben 2024-ben védett sírrá nyilvánította a Nemzeti Örökség Intézete.

2024. október 8-án, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének kezdeményezésére létrejött a Wagner Viktória Emlékbizottság, amelynek célja, hogy a névadó életpéldáját, hitbeli elköteleződését, szociális érzékenységét és a szegények, elesettek, cigányok támogatását, segítését a ránk hagyott, összegyűjtött emlékek alapján minél szélesebb körben megismertesse, élővé tegye – segítve a boldoggá avatásához vezető folyamatot.

*

A szociális testvér és védőnő hitvallásának és életpéldájának emléket állító rendezvénysorozat első állomásaként 2024. december 5-én Wagner Viktóriára, életútjára, munkásságára és örökségére emlékeztek Kiskundorozsmán sírjánál és emléktáblájánál, valamint a helyi Petőfi Sándor Művelődési Házban.

Az emlékbizottság által szervezett eseménysorozat célja, hogy Wagner Viktória emlékezetét és életművét még szélesebb körben, a mai kor embere és közösségei számára is ismertté tegyék.

A 2025. január 21-én a Sapientia Főiskolán tartott emlékesten – az előzetesen száz főre tervezett eseményen – több mint kétszázan vettek részt. Kiemelték Wagner Viktória kikezdhetetlen hitének és a cigánysággal való pasztorációs szeretetszolgálatának, az emberek életének, testi-lelki egészség védelmének jelentőségét. A program lehetőséget biztosított az előadók számára a megemlékezésre és méltatásra, akik Wagner Viktória életének egy-egy jelentős értékét hordozó részét mutatták be a hallgatóságnak.

Ünnepivé tette a megemlékezést a Premontrei Nyitott Ház Zsámbéki Tanoda diákjaiból álló kórus műsora.

A jó hangulatú, sokszor szívet gyönyörködtető, néha szívszorító történetek után kötetlen beszélgetésre volt lehetőség.

2025-ben további eseményeket szerveznek Wagner Viktória életének, hitéleti eseményeinek és védőnői tevékenységének helyszínein, színes, több nemzedéket megszólító programokkal. A szervezők várják a jelentkezőket, a javaslatokat, a tárgyi emlékeket (újságcikkek, fotók, tárgyak stb.), valamint a közvetlen és közvetett személyes élményeket (név, elérhetőség, téma megjelöléssel) az info@mvszsz.hu e-mail-címre; a tárgyban feltüntetve: Wagner Viktória.

Szöveg: Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke, a Wagner Viktória Emlékbizottság megalapítója 

Forrás: Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége; Wagner Viktória Emlékbizottság

Fotó: Thaler Tamás

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria