„…igyekezzetek megtartani a Lélek egységét a békesség kötelékével.
Egy a test és egy a Lélek, aminthogy egy reménységre kaptatok elhívást is…”
(Ef 4,3–4)
Az 1920. június 4-én aláírt trianoni diktátum centenáriumán mindenekelőtt Istenhez fohászkodunk a Lélek egységének megtartásáért. Az Ő gondviseléséért adunk hálát, amellyel az elmúlt évszázad történelmi tragédiái közepette is oltalmazta a magyar nemzetet. Megmaradásunk csodája a Teremtőbe vetett hitből és az összetartozás erejéből fakad. Ez küldetéstudattá formálódva buzdít arra, hogy merjünk jövőt álmodni. Dicsőség ezért Istennek, és köszönet minden áldozatvállaló magyar embernek!
Egy évszázaddal e fájdalmas történelmi esemény után megerősödött hittel tekintünk a jövendőre, felismerve, hogy puszta létünk az isteni Gondviselés jelenvalóságának bizonyítéka. Egy ország testét fel lehet szabdalni politikai határokkal, de az életet és békességet igenlő nemzet lelkét nem! Sőt, a puszta túlélés felett az elnyomatás legsötétebb évtizedeiben is képesek voltunk arra, hogy a reménybe kapaszkodva értékeket teremtsünk.
Ma újra megerősödünk abban a küldetésben, amely egyenként és közösen arra ösztönöz mindnyájunkat, hogy a békesség szellemében szolgáljuk mennyei Atyánkat. Ennek érdekében a szomszédos nemzetekkel kölcsönösen, Isten akarata szerint és Jézus Krisztus tanítása szellemében keresztény alapokra kell helyeznünk egymáshoz való viszonyulásunkat. A tényleges egyenrangúságban élő népek gyermekei egymást megbecsülve és tiszteletben tartva esélyesebben boldogulhatnak. A nemzetek küldetése az isteni világrendben eleve a békéhez, és nem az ellenségeskedéshez kötődik, ugyanakkor az új keletű civilizációs veszélyekkel, a keresztényellenes és értékromboló törekvésekkel szemben is együttműködésre vagyunk utalva.
Jövőnkre tekintve az Istentől származó lelki, szellemi és közösségi erőforrásainkért imádkozunk, amelyek mind ez idáig segítettek a túlélésben, és további megmaradásunkhoz is feltétlenül szükségesek. A trianoni diktátum századik évfordulóján elsősorban a nemzeti összetartozás erősítéséért és áldásos jövőnkért fohászkodunk, nem a gyászt és a veszteségérzetet mélyítjük.
A történelem Ura adjon bölcsességet mindnyájunknak, hogy válasszuk mindenkor az életet és az áldást, az összefogást és a megmaradást, mintsem az önfeladást és a megalkuvást. A jó Isten áldja meg jelenünket és jövőnket! Ő adjon erőt a reményteljes munkához, alkotóerőt értékeink gyarapításához, hitet nemzetünk és az emberiség szolgálatához!
2020. június 4.
Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke,
Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke,
Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke,
Pál József Csaba, a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye püspöke,
Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke,
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke,
Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke,
Bálint Benczédi Ferenc, a Magyar Unitárius Egyház püspöke
Forrás: Reformatus.ro; Romkat.ro
Fotó: Máthé Zoltán/MTI; Reformatus.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria