Oroszország semmivel nem igazolható támadása – Az Európai Unió püspökeinek nyilatkozata

Nézőpont – 2025. március 6., csütörtök | 19:18

Március 4-én az Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának (COMECE) elnöksége nyilatkozatot adott ki Ukrajna védelmében és a mélyülő geopolitikai bizonytalanságról. Az európai katolikus püspökök bizottsága nyilatkozatának magyar fordítását – a Vigilia folyóirat Facebook-oldala nyomán – teljes terjedelmében közöljük.

Miközben a geopolitikai viszonyok továbbra is instabilak és bizonytalanok, a COMECE elnöksége megerősíti, hogy az EU püspökei továbbra is mély szolidaritást tanúsítva közel vannak az ukrán néphez, amely immár több mint három éve szenved Oroszország semmivel nem igazolható, teljes körű támadásától.

Imáinkban megemlékezünk mindazokról, akik életüket vesztették, megsebesültek, félelemtől űzve kénytelenek voltak elmenekülni otthonukból, vagy továbbra is védelmezik hazájukat.

Köszönetünket kívánjuk kifejezni az EU döntéshozóinak, hogy soha korábban nem tapasztalt humanitárius, politikai, gazdasági, anyagi és katonai támogatást nyújtottak Ukrajnának és az ukrán népnek az elmúlt három évben. Szintén nagyra értékeljük a civil szervezetek (köztük számos egyházi csoport) és az egyszerű polgárok fáradhatatlan erőfeszítéseit, akik konkrét jelét adták annak, hogy szolidárisak a háború következményeitől szenvedő néppel.

A békéért küzdve és területi épségét védelmezve Ukrajna nem csupán a saját jövőjéért harcol. Küzdelmének végkimenetele az egész európai földrész, az egész szabad és demokratikus világ sorsára nézve meghatározó lesz.

A háború most új szakaszába lépett. Miközben egyre súlyosabbak a geopolitikai bizonytalanságok, s a nemzetközi közösség egyes tagjainak lépései kiszámíthatatlanok lettek, azt kérjük az Európai Uniótól és tagállamaitól, hogy egységes elköteleződéssel támogassák Ukrajnát és az ukrán népet.

Az Ukrajna ellen indított orosz támadás égbekiáltó módon megsérti a nemzetközi jogot.

Az országhatárok átrajzolása érdekében alkalmazott erőszak és a polgári lakosság ellen elkövetett atrocitások nemcsak igazolhatatlanok, de az igazságosság és az elszámoltathatóság következetes érvényesítését is igénylik.

Ukrajna átfogó, igazságos és tartós békéje csak tárgyalások útján érhető el. Minden hiteles és őszinte párbeszédtörekvést továbbra is erős transzatlanti és globális szolidaritásnak kell kísérnie, és a párbeszédben mindig részt kell vennie az agresszió áldozatának: Ukrajnának.

Határozottan elutasítunk minden olyan törekvést, amely megpróbál torzképet rajzolni az agresszió tényleges valóságáról.

A jövőbeli béke csak akkor lehet fenntartható és igazságos, ha teljes mértékben tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, s olyan hatékony biztonsági garanciák támasztják alá, amelyek megakadályozzák a konfliktus újraéledését. A békeegyezménynek biztosítania kell annak szükséges feltételeit, hogy az ukrán családok ismét egyesülhessenek, s méltó, biztonságos és szabad életet élhessenek szuverén és független hazájukban.

Ami Ukrajna társadalmi szerkezetének újraépítését, társadalmi egységének megerősítését és a kiengesztelődés hosszú útjának megkezdését illeti, ugyanilyen fontos lesz, hogy biztosítva legyenek és védelmet élvezzenek minden közösség jogai, köztük az orosz anyanyelvű kisebbségéi is.

A nemzetközi közösségnek továbbra is támogatnia kell Ukrajnát tönkretett infrastruktúrájának helyreállításában. Oroszországnak, az agresszornak arányos módon kell részt vennie a folyamatban.

Látva, hogy Ukrajna az Európai Unióban képzeli el a jövőjét, s folyamatosan erőfeszítéseket tesz a reformra, azt kérjük az EU-tól, hogy méltányosan és lankadatlanul folytassa a bővítés folyamatát Ukrajnával, más jelentkező országok tárgyalásaival párhuzamosan.

Mivel az új globális biztonsági rendszer körvonalait jelenleg rajzolják újra, szívből reméljük, hogy az Európai Unió hű marad ahhoz a hivatásához, hogy a béke ígéretének és a stabilitás garanciájának kell lennie a szomszédos országok és az egész világ felé.

Miközben a keresztények megkezdik a nagyböjti időszakot, azt a bűnbánati és megtérési időt, amely elvezet a húsvéthoz, a remény és az új élet ünnepéhez, továbbra is Urunk Jézus Krisztusnak ajánljuk Ukrajnát és Európát, Mária, a Béke Királynője közbenjárása által.

A nyilatkozat angol nyelven INNEN tölthető le.

Forrás és fotó: Vigilia Szerkesztőség Facebook-oldala

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria