Ferenc pápa legutóbbi motu propriója az Apostoli Szignatúra normáit a Kúria reformjához igazítja

Ferenc pápa – 2024. március 8., péntek | 9:52

Ferenc pápa március 2-án, vasárnap közzétett Munus Tribunalis kezdetű motu propriója bizonyos technikai-lexikális változtatásokat vezetett be azokban a normákban, amelyek az Apostoli Szignatúra Legfelsőbb Bírósága szabályait a Római Kúria működését megreformáló Praedicate Evangelium kezdetű apostoli konstitúció rendelkezéseihez igazítja.

Ferenc pápa motu propriója valójában az Apostoli Szignatúra Legfelsőbb Bírósága törvényének a XVI. Benedek pápa által 2008. júniusában közzétett formáját harmonizálja a folyamatban levő kuriális reform keretében hozott változásokkal.

„Az Apostoli Szignatúra az Egyház Legfelsőbb Törvényszékeként betöltött funkciója gyakorlása során – szól a motu proprió bevezetője – a római pápa legfelsőbb lelkipásztori hivatalának és a világra kiterjedő egyetemes küldetésének a szolgálatában áll. Ily módon a Legfelsőbb Bíróság az egyházi adminisztratív hatalmi aktusa révén a vitás kérdések megoldásával a Kúria intézményeinek a Péter utóda és az Egyetemes Egyház szolgálatában hozott határozatainak legitimitásáról gondoskodik.”

A változtatás a „klerikusok” kifejezést a „papok” kifejezéssel helyettesíti a törvény első cikkelyében, a „dikasztérium” szót a „törvényszék” szóra váltja a 3. cikkelyben és „Apostoli Szignatúra” kifejezésre a 32. cikkelyben, míg a „Római Kúria dikasztériumai által elrendelt” kifejezést felváltja a „kuriális intézmények által elrendelt” kifejezés a törvény 34. cikkelyében.

További módosítás jegyében az „előmozdítani és jóváhagyni az egyházmegyeközi törvényszékek intézményét” kifejezést felváltja a „jóváhagyni a több egyházmegye püspökei által felállított mindenféle törvényszéket” kifejezés a 35. cikkelyben és végül a „dikasztérium” kifejezést „kuriális intézmény” kifejezésre váltják fel a törvény 79., 80., 81., 92. és 105. cikkelyeiben.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria