Őrködjünk a szépség megmaradásán – Szépséges Pászka egyházművészeti kiállítás Miskolcon

Hazai – 2024. április 9., kedd | 13:45

A Miskolci Egyházmegye április 5-én, pénteken immár tizenegyedik alkalommal hirdette a templom falain kívül Krisztus feltámadásának örömhírét a művészet eszközeivel, a „Szépséges Pászka” rendezvényen.

A miskolci Művészetek Háza színháztermében a zene hangjai, a folyosón pedig az egyházmegye centenáriumi fotópályázatára beküldött képekből készült összeállítás közvetítette a görögkatolikus egyház és liturgikus hagyományainak szépségét.

Az ünnepi műsorban elsőként a miskolci székesegyház énekkara lépett színpadra. A huszonegy évvel ezelőtt alakult kórus az utóbbi évtizedben Szűcs Kornél karnagy művészeti vezetésével működik. Alapvető küldetésük a székesegyház és olykor más templomok szolgálatában való aktív részvétel. Most a húsvéti liturgikus énekek négyszólamú feldolgozásait adták elő.

Ezt követően a Hassler énekegyüttes műsorát hallhatta a közönség. A Miskolcon tanuló diákokból és fiatal értelmiségiekből alakult énekegyüttes karvezetője Sándor Zoltán, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének habilitált egyetemi tanára. A megalakulásuk óta eltelt évtizedek alatt számos hazai és külhoni versenyen, fesztiválon értek el kiváló minősítéseket.

Ez alkalommal elsősorban egyházi szláv feldolgozásokban adták elő a nagyhét második felének és a húsvét ünnepkörének énekeit. Kezdeményezésükre a Látván Krisztus föltámadását kezdetű himnusz éneklésébe a hallgatóság is bekapcsolódott.

A műsor második részében a debreceni Lautitia Ifjúsági Vegyeskar állt színpadra. A Hajdúdorogi Főegyházmegye fenntartásában működő Lautitia Kóruscsalád a napokban tért haza az Olaszországban megrendezett Consorso Corale Internazionale kórusversenyről. Nemes József karnagy vezetésével ott a Lautitia Gyermekkar, illetve az ifjúsági vegyeskar egyaránt aranydiplomával zárta a programot.

Mostani műsorukban a versenyre vitt művekből is válogattak: ezek között egy litván népdal különleges, nyolcszólamú feldolgozását is hallhatta a közönség. A karnagy az elhangzott művek szerzői hátteréről is megosztott néhány információt, mint például az előadás zárásaként megszólaltatott kortárs zeneműről, amelynek szövege Juhász Gyula Tavasz-esti dal című költeménye, zeneszerzője pedig Kutrik Bence.

„Ahol szeretet és egyetértés, ott van jelen Isten” – énekelte a fiatalok kórusa, és hisszük azt, hogy Isten jelenléte teszi széppé életünket, együttlétünket, éneklésünket – mondta Orosz Atanáz püspök köszöntőjében. – Egy tiszta hang, de főként egy összhangzat szép számunkra, mert Isten üzenetét közvetíti.

Egy házaspár akkor igazán szép, és házasságuk akkor tartós, ha ketten hármasban, Isten kegyelmében ragyognak.

Így vagyunk mi az húsvét idején is. Összetartozunk, és örülünk templomi szertartásainknak, hogy végre újra közösségben érezhettük magunkat nagycsütörtöktől húsvét fényes keddjéig, és kitöltötte szívünket az az öröm, amelyet a Szentséges, illetve Szépséges Pászka dicsőítésekor énekelve kifejezünk” – mondta a főpásztor.

Orosz Atanáz püspök utalt a Miskolci Egyházmegye jogelődje, a Miskolci Apostoli Adminisztratúra megalapításának századik évfordulójára is: „A mi szépkorú exarchátusunk századik születésnapja azért jelent számunkra nagyon sokat, mert épp rólunk van szó; a mi kis egyházmegyénk, a mi közösségünk ünnepe, ünnepségsorozata, amelyet Isten dicsőségére tervezünk és valósíthatunk meg.”

A főpásztor elismerően szólt a jelen lévő nem görögkatolikus testvérekhez is, valamint azokhoz, akik háborús körülmények között még csak most készülnek a húsvét megünneplésére. 

Imádkozunk értük és a békéért egy olyan rút világban, ahol sokféle csalárdság torzítja el azt a szépséget, amelyet a teremtő és gondviselő Isten szánt nekünk.

Őrködjünk ennek az eredeti szépségnek a megmaradásán, tegyünk meg mindent azért, hogy embertársainkkal, testvéreinkkel megmaradjon az a békesség, amelyet száz évvel ezelőtt – a Miskolci Adminisztratúra alapítása havában – az akkori hajdúdorogi püspök ezzel a zsoltáros mottóval fogalmazott meg egy többnapos máriapócsi görögkatolikus diákzarándoklaton: »Íme, mily szép és mily jó az atyafiaknak együtt lakniuk.« (Zsolt 133,1) Ezt éljük meg mi most is, száz évvel később, és örömmel vesszük észre, hogy testvéreink is, bármilyen messziről érkeztek, hasonlóképpen gondolkodnak, hasonlóképpen éreznek, és azt a szépséget képviselik, amely a tündöklő mennyei Jeruzsálem előjele.”

Az összejövetelen Kocsis Fülöp metropolita és Szocska Ábel püspök is részt vett, valamint olyan tiszántúli áldozópapok is, akik korábban a Miskolci Egyházmegye mai területén működtek.

A rendezvény hagyományosan agapéval zárult, amelyen most is a főpásztorok kínálták a megszentelt pászkát.

Szöveg és fotó: Varga-Juhász Bernadett

Forrás: Miskolci Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria