Udvardy György: Szent Margit segít, hogy higgyünk a kimondott szó erejében

Hazai – 2024. január 24., szerda | 11:16

Árpád-házi Szent Margit ünnepén, január 18-án Udvardy György érsek búcsúi szentmisét mutatott be a veszprémi Szent Margit-templomban. Szentbeszédében arra buzdított, hogy Szent Margit példáját követve ragaszkodjunk a kimondott szavakhoz, vállaljunk engesztelést, és törekedjünk békességteremtésre Jézus Krisztus által. A szentmise zárásaként a főpásztor áldást adott a szent ereklyéjével.

Az evangélium a menyegzőre irányítja a figyelmünket. A menyegző, mely az ünnepi lakomát is jelenti, Isten országának megvalósulását hozza közel hozzánk – hangzott el Udvardy György érsek homíliájában. – Isten országát, ahol az ő parancsai, törvényei érvényesülnek mindenki szívében. Azt a képet állítja elénk, amely után mindannyian vágyakozunk, még ha a vágyainkat nem is mindig gondoljuk ilyen távolra mutatónak.

A menyegzőn a szüzek szerepe mindig kiemelkedő volt. „A szüzek jelenléte mindig hatékony jel, amely létrehozza, megvalósítja azt, amire utal a létük: Isten országát, végtelen szeretetét és jóságát. A szüzek jelenléte ezért mindig az ünnepet hozza közel hozzánk.” Példaként is állnak előttünk a hitben, bátorítást adnak mindennapi cselekedeteinkben, hiszen mindannyiunk cselekedete valójában Isten országának fényében válik értékessé, vagy tűnik értéktelennek – fejtette ki a főpásztor.

Most egy, a népünkhöz, nemzetünkhöz szorosan kötődő szentre emlékezünk, Szent Margitra. Az ő közbenjárását kérjük – mondta a veszprémi érsek. Prédikációjában az ünnep kapcsán kiemelte: Szent Margit bátorít, segít, erősít bennünket abban, hogy higgyünk a kimondott szó erejében. Amit az igazsághoz ragaszkodva kimondtunk, azt Isten komolyan veszi, elfogadja. Margit életére vonatkozóan „a kimondott szavakat nem ő, hanem a szülei mondták ki. A népért, nemzetért való engesztelésül, mintegy felajánlásként. Ő ezt fölismerte, elfogadta, sajátjaként tekintett rá”.

A kimondott szó Isten teremtő szavából következik, abból merítkezik. Példaként látjuk ezt Szent Margit életében. Milyen jó, hogy a mai napon ünnepeljük ezt, „amikor itt van előttünk a nyitott Szentírás, Isten igéje, ami mindig biztos, mindig igaz, mindig erős, mindig teremtő, mindig vigasztaló és mindig meghívó, de mindig felszólító is. Menj, és cselekedj hasonlóképpen!”

Szent Margit életében mindvégig tetten érhető az engesztelés gondolata, hiszen szülei is ezért ajánlották fel népünkért, nemzetünkért, jövőnkért, de maga is ezt vállalta.

„Az engesztelés Jézus Krisztus áldozatának igaz voltából merítkezik, mert Krisztus áldozata igaz, mert az egész világ számára üdvösséget eredményez, mert ő a Megváltó. Ez pedig azt is jelenti, hogy van értelme az áldozatnak, van értelme a küzdelemnek, és nemcsak annak, aminek látjuk közvetlenül célját, hasznát, értelmét, hanem annak is, ami a kimondott szóból következik és kötelez bennünket. Amikor már sok esetben nem marad más, csak a hűség” – fogalmazott Udvardy György.

Sokszor úgy tűnik, azokat az áldozatokat, küzdelmeket vállaljuk, amelyeknek emberi szempontból látjuk a hasznát, értelmét, közvetlen eredményét. Az engesztelés nem ilyen.

Az engesztelésben a bizalom számít. Bízom az Atyában, és hiszem, hogy a kegyelem rendjében, amelyben összetartozunk, ez az áldozat képes életet fakasztani mások számára is.

Bízom Istenben. Bízom abban, hogy az ő országának törvényei számunkra életet jelentenek. Nincs olyan áldozat, amelynek ne lenne a kegyelem rendjében gyümölcse; nincs olyan küzdelem, ami mások számára ne hozhatna eredményt, áldást. Így tartozunk együvé. Kinek-kinek az áldozata, talán nem is tudjuk, mások számára kegyelmet, üdvösséget eredményez – hangsúlyozta a főpásztor.

Ragaszkodni a kimondott szóhoz hűségesen, örömmel vállalni az engesztelés művét és békét teremteni. Erre kaptunk meghívást – összegezte tanításában a veszprémi érsek. Szentbeszéde végén e szavakkal buzdított: „Kérjük Szent Margit közbenjárását, szavainkhoz való ragaszkodásban, engesztelésben és a békesség teremtésben.”

Udvardy György szentbeszéde teljes terjedelmében ITT olvasható.

A búcsúi szentmise zárásaként a főpásztor áldást adott a Szent Margit-ereklyével.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria