A 19. század elején VII. Piusz pápa vett először igénybe külön hintót erre a célra – bár akkor még nem nevezték pápamobilnak. A régi, lóhúzta pápai hintókat a Vatikáni Múzeumban állították ki.
1929-ben mutatták be az első pápai automobilt. Bár akkor már évtizedek óta léteztek automobilok, a pápák mozgástere leszűkült a Vatikánra a Pápai Állam 1870-es összeomlása után. XI. Piusz 1929-ben egy Graham Paige 837-tel indult el első pápai útjára, amikor több mint ötven év után ismét elhagyhatta az egyházfő a Vatikán területét.
1930-ban egy Mercedes-Benz Nürburgot kapott ajándékba, az elsőt a pápai Mercedesek sorában; a korábbi pápai járművekhez hasonlóan tetejének bélésébe egy galamb alakja volt hímezve, és a Szentatya számára trónszék járt hozzá, melyen gombok könnyítették meg az utas és a sofőr közti kommunikációt.
1960-ban a Mercedes-Benz újabb autót ajándékozott a katolikus egyházfőnek: ez alkalommal XXIII. János kapott egy nyitható tetejű Mercedest – ebben már a kocsi légkondicionálásának szabályozását szolgálták a pápai trónszék alatt elrejtett gombok, valamint a sofőrrel való rádiókapcsolatot tették lehetővé.
VI. Pál több járművet is használt, köztük egy Lincoln Continentalt 1965-ös amerikai útján, és egy Mercedes-Benz 600-ast; valamint a klasszikus fehér „terepjáró” pápamobilt, ami leginkább összefonódott a pápai utazásokkal.
Csaknem három évtizedes pápasága során II. János Pál sokféle pápamobilt használt: Ferraritól kezdve az üvegfalú buszig. Közülük a legikonikusabb talán az a jármű, amelyben a merénylet érte 1981-ben: az 1973-as Fiat Campagnola, amit előtte már VI. Pál is használt.
A Ferenc pápát és XVI. Benedeket ábrázoló képeken szinte ugyanolyan pápamobilokat láthatunk; a II. János Pált ért merénylet után azonban a biztonság megerősítésére törekedtek.
Ferenc pápa arról is híres, hogy szereti a kicsi, de hatékony autókat; nem kis meglepetést okozott például az Egyesült Államokban, amikor az elnökkel való kézfogás után beült a Fiatjába.
Forrás: RomeReports.com; The Washington Post
Videó: RomeReports.com
Fotó: The Washington Post; Gazzetta.it
Magyar Kurír
(vn)
Kapcsolódó fotógaléria