A Vatikán szerint a sportnak a békét kell szolgálnia az anyagi érdekek helyett

Kitekintő – 2016. június 30., csütörtök | 17:06

A sportnak azt a szerepét kell erősíteni, amely a békét és a testvériséget szolgálja a világon, valamint meg kell tisztítani a rátapadt anyagi érdekektől – figyelmeztetett Ivan Jurkovič érsek, a Szentszék genfi intézményeinek állandó megfigyelője az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának 32. rendes ülésén.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa június 13. és július 1. között tartja 32. rendes ülését Genfben. Június 28-án, kedden az emberi jogok védelmét a sport és az olimpiai játékok szemszögéből vizsgálták a résztvevők, ennek kapcsán szólalt fel Ivan Jurkovič érsek.

A Szentszék szüntelenül törekszik rá, hogy a sportot egyetemes nyelvként láttassa, amely képes a pozitív értékekre bátorítani. Ezért idén októberben megrendezik az első világkonferenciát a Vatikánban a sport és a hit kapcsolatáról, a Kultúra Pápai Tanácsának kezdeményezésére.

Különösen fontos emlékeztetni az Olimpiai Charta értékére, amelyben a sport az emberi nem harmonikus fejlődését és a fiatalok nevelését szolgálja, minden diszkrimináció nélkül. A szentszéki megfigyelő kiemelte, hogy az augusztus 5. és 21. között megrendezendő Rio de Janeiró-i nyári olimpiai játékok értékes alkalmat jelentenek a sport erkölcsi alapelveinek megerősítésére, hiszen a sporthoz manapság gyakran társítják a gazdasági szemléletet, a túlzott versengést és az erőszakot.

A paralimpiai játékok azt bizonyítják, hogy a sport a tehetség kifejeződése a fogyatékkal élő személyek számára is. A Szentszék arra buzdítja a tagállamokat, a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottságot, hogy folytassák tovább erőfeszítéseiket az olimpiai eszmény előmozdításáért és az emberi méltóság tiszteletben tartásáért az egész világon, minden sportágban.

Az Olimpiai Charta az olimpizmus alapelveinek, illetve a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC/NOB) szabályainak és kiegészítő rendelkezéseinek kodifikációja. Az Olimpiai Charta szabályozza az olimpiai mozgalom szervezetét és működését, valamint meghatározza az olimpiai játékok megünneplésének feltételeit. Lényegét tekintve az Olimpiai Charta az alábbi három fő célt szolgálja:

1. Az Olimpiai Charta, mint alkotmányos természetű alapokmány, kifejezi az olimpizmus alapelveit és legfontosabb értékeit, illetve a betartásukra figyelmeztet.

2. Az Olimpiai Charta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság alapszabálya.

3. A fentieken túl az Olimpiai Charta meghatározza az olimpiai mozgalom három legfőbb jogalanyának kölcsönös jogait és kötelezettségeit, amelyek név szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a nemzetközi sportági szakszövetségek és a nemzeti olimpiai bizottságok. A nevezett szervezetek kötelesek az Olimpiai Chartát betartani.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír