Casini szerint Reding ahelyett, hogy a minden ember számára egyenlő mértékben kijáró méltóság értékére — az Európai Unió alapelvére — hívta volna fel a figyelmet, úgy beszélt, mintha az abortusz lenne az európai érték. Ha valóban olyan kampányra használják a pénzeket, amelyek az EU számára nem kívánatosak, akkor elég lenne azt kérni, hogy távolítsák el a plakátokról a Progress Program logóját és juttassák vissza a támogatást. Úgy véli azonban: „a bizottság nem rendelheti el, hogy ne terjesszenek egy olyan üzenetet, amely a Nobel-békedíjas Kalkuttai Teréz anya mottója is volt, mint az 'adoption, not abortion'” - vagyis abortusz helyett örökbeadás.
Az alkotmányügyi bizottság elnöke hangsúlyozta: az igazi probléma az, vajon a Progress Program miért nem támogathat pro-life kezdeményezéseket. „Hol van az egyenlő esélyek elve egy olyan Európában, amelynek a múltban nem volt bátorsága az abortuszt az egész világon támogató szervezeteknek nyújtott támogatások visszautasítására?” – tette fel a kérdést.
Felhívta a figyelmet arra az ellentmondásra is, hogy a programot finanszírozó Social Agenda logója az EU logóját használja azzal az eltéréssel, hogy a 12 csillag helyett 12 újszülött szerepel rajta kék alapon. Honlapjukon azt írják, hogy szembe kell nézni a népesség elöregedésének kérdésével, támogatni kell a gyerekekeket és a fiatalokat, a Progress program pedig a társadalmi szolidaritásért jött létre. Casini a következő kérdéseket teszi fel ennek kapcsán: Az abortusz társadalmi kérdés, vagy nem? Ha meg akarjuk akadályozni az elöregedést, több gyermeknek kell születnie, vagy nem? A meg nem született gyermekek megölése nem a legsúlyosabb diszkirmináció? Miért nem ajánlunk fel nekik valamiféle lehetőséget?
Kérdezi továbbá: „Az örökbefogadás lehetőségének bővítésével vajon nem adunk-e lehetőséget azoknak a nőknek is, akiknek nem születhet gyermekük, és nem teremtjük-e meg valamilyen módon az egyenlőségüket azokkal a nőkkel, akik képesek gyermekeket szülni?” Hangsúlyozza, hogy törvényeink ráadásul már lehetővé teszik az anonim szülést, amellyel a kétségekkel küzdő nőket a terhesség kihordására ösztönözhetik.
Magyar Kurír
(tzs)