Átadták a 2013. évi Jakab Antal-emlékdíjakat

Külhoni – 2013. július 17., szerda | 12:51

A Jakab Antal Keresztény Kör 2010-ben a Jakab Antal-emlékdíj megalapításával kettős célt tűzött maga elé: a névadó néhai gyulafehérvári megyéspüspök emlékének fenntartását s ezzel a közfigyelemnek a szellemi örökségére való irányítását, illetve az ő nyomdokain járók és az általa vallott értékeknek megfelelően élők és tevékenykedők munkájának és törekvéseinek elismerését.

A díjat évente egy alkalommal egy papi és egy világi, Jakab püspök életéhez kapcsolódó kerek évfordulók évében pedig legfeljebb három személy vagy közösség kaphatja. Az átadás minden esetben Jakab püspök életútjának valamely jelentős dátumához kapcsolódóan valamelyik díjazott lakóhelyén vagy ahhoz közel eső településen történik.

Az elismerést ebben az évben negyedik alkalommal adták át, mégpedig Jakab Antal pappá szentelésére (1934. június 29.) és első szentmiséjére (1934. július 1.) emlékezve Ditróban, ahol a papi szolgálatát annak idején megkezdte, és ahol az egyházközség idén a Jézus Szent Szíve-nagytemplom felszentelésének 100. évfordulóját ünnepli.

Július 6-án mintegy másfélszáz, szívét és lelkét is ünneplőbe öltöztetett érdeklődő érkezett a település egyik kulturális központját jelentő Idősek Klubjának dísztermében, ahol átadták a rangos kitüntetéseket. Az ünnepi műsorban közreműködtek Ványolós Orsolya és Ványolós András énekművészek.

***

A papi személynek járó elismerést „a szórványban élő katolikus hívek mindenre kiterjedő figyelemmel végzett lelki gondozása, szellemi-kulturális nevelése terén felmutatott eredményeiért, a közösséget megtartó létesítmények megmentése és korszerűsítése érdekében végzett hallatlan erőfeszítéseiért, a magyarság megmaradását, nemzeti önazonosságához való visszatalálását elősegítő tevékenységéért” Kémenes Lóránt Zoltán Türben, Balázsfalván, Magyarpéterfalván és Karácsonyfalván szolgáló plébános vehette át. A fiatal lelkipásztort egykori magyartanára, Patek Mária Anna, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium pedagógusa méltatta.

A könnyeivel küszködő díjazott a kitüntetés átvétele után nehezen tudott megszólalni, de szavai mélyen a teremben lévők lelkébe ivódtak. A ceruzáról szóló példabeszédet vette alapul, és elmondta: maga is szeretne ceruza lenni, olyan ceruza, amelynek öt dolgot kell ismernie ahhoz, hogy jó ceruza legyen.
Az első: a ceruza csak akkor lesz alkalmas nagy dolgok véghezvitelére, ha engedi, hogy valakinek a keze tartsa és mozgassa. Vagyis mi, emberek csak akkor leszünk képesek sok nagy dolog kivitelezésére, ha Isten kezébe helyezzük magunkat.
A második: a ceruza időről időre fájdalmas hegyezést tapasztal, de erre szüksége van ahhoz, hogy jobb ceruzává legyen. Mi, emberek is időről időre fájdalmas „hegyezést” tapasztalunk próbáink között, de szükségünk is van ezekre ahhoz, hogy erősebb személyekké váljunk.
A harmadik: a ceruza képes a saját hibáit kijavítani. Mi, emberek is alkalmasak vagyunk változatos hibáink kijavítására, amelyek megesnek velünk, és ennek következtében növekedhetünk.
A negyedik: a ceruza legfontosabb része az, ami belül van. Nekünk, embereknek is a legfontosabb részünk az, ami belül van.
És az ötödik: bármilyen felületen használják a ceruzát, nyomot kell hagynia. A körülményektől függetlenül írnia kell. Mi, emberek is bármilyen felületen járunk, ott kell hagynunk a magunk jelét. A körülményektől függetlenül nekünk is folyamatosan, hatékonyan és értelmesen kell szolgálnunk Istent.

***

A Jakab Antal-emlékdíj világi díjazottja 2013-ban „a betegek gyógyítása, a ditrói kórház vezetése, megtartása és fejlesztése terén végzett, önzetlen, áldozatvállaló szolgálatáért, orvosi hivatásának közel fél évszázados, fáradságot nem ismerő, mindenkor készséges, elkötelezett teljesítéséért, valamint a ditrói közösség szellemi fejlődését szolgáló, példamutató tevékenységéért” dr. Puskás Károly főorvos, a Ditrói Kórház vezetője. A Gyergyói-medence jelentős köztiszteletben álló gyógyítóját a település polgármestere, Puskás Elemér méltatta.

Puskás doktor kezében a kitüntetéssel megkérte valaha volt és jelenlegi, a teremben lévő munkatársait, álljanak fel, hogy fejet hajthasson előttük. Igazán szép pillanata volt a díjátadás műsorának, amikor a kórházvezető főorvos kifejezte köszönetét a kollégáinak, amikor a közönség tapsa nekik is szólt. Így vált akkor és ott jelenvalóvá a ditrói kórház közel fél évszázada, így került akkor és ott kézzelfogható közelségbe a ditrói kórházi ellátást biztosítók csapatának családias egységessége, összetartó és egymás mellett kitartó ereje.

***

A Jakab Antal Keresztény Kör a nagyobb rendezvényeihez egyházi személyiségek erkölcsi támogatását kéri, s ebben fontos szempont, hogy a fővédnök személye soha ne abból az országból kerüljön ki, ahol az adott rendezvényt tartják – a Kárpát-medence vagy a diaszpóra más területeiről felkért fővédnökök személyén keresztül ugyanis a nemzet egységét kívánják kifejezni.

A Jakab Antal-emlékdíj 2013. évi díjátadó gálájának fővédnöke Német László verbita rendi szerzetes, a Nagybecskereki Egyházmegye püspöke (Vajdaság) volt, aki írásban üdvözölte a díjazottakat és az ünnepség résztvevőit.

A díjátadó gála szeretetlakomával folytatódott, eközben a ditrói idősek énekeikkel köszöntötték a díjazottakat. Az ünnep délután a Megőrizendő értékeink című, a ditrói Jézus Szent Szíve-nagytemplom centenáriuma alkalmából rendezett konferenciával folytatódott.

Szerkesztőségünket Varga Gabriella tájékoztatta.

Magyar Kurír