Az Apátsági Major Látogatóközpont – Az első magyar Regionális Kiállítótér (Landesausstellung-helyszín) című projekt ünnepélyes zárórendezvényét július 10-én tartják. A beruházás összköltsége 1 600 714 633 forint volt, amelynek teljes egészére támogatást nyertek.
A Pannonhalmi Apátsági Major Látogatóközpont barokk épületegyüttese helyet ad egy regionális kiállítótérnek, amelyben időszakos kiállítótermeket, egyben multifunkcionális tereket hoztak létre különleges, jelentős érdeklődésre számot tartó kiállításoknak. Az épületben kialakítottak egy 300 négyzetméteres rendezvényteret, amely konferenciák és előadások befogadására, valamint különböző ünnepségek megtartására alkalmas. A központban Pausa Apátsági Kávéház névvel egy kávézó-cukrászda nyílik, amely magában foglal egy apátsági termékeket forgalmazó üzletet is. Az időszakos tárlatok mellett állandó kiállításokkal is várják a látogatókat, amelyeken 21. századi eszközök segítségével ismerhetik meg a főapátság történetét és aktuális tevékenységeit.
Az állandó kiállítások közül a Rejtett kincsek a Pannonhalmi Főapátság műgyűjteményéből című tárlaton az eddig helyhiány miatt ki nem állított tárgyi kulturális örökség válogatott bemutatására kerül sor, köztük igazi ritkaságokkal. A Középkori kőtárban a monostor építésének faragott kőemlékeivel ismerkedhetnek meg a látogatók. A bencés szerzetesközösség Szent Márton hegyén az apátság történetét mutatja be multimédiás időszalagon. A Bencés uradalmi gazdálkodás a majorság, valamint a magas színvonalú uradalmi gazdálkodás történetét ismerteti élményszerűen. A Pannónia Szőlőskertje című, korábban időszakos borászati és pincekiállítást a nagy sikerre való tekintettel állandó kiállításként installálták újra, így a 422 méter hosszú pincerendszerben nyolc állomáson keresztül mutatják be a szőlőtermesztés és bortermelés történetét, összetett rendszerét.
Az érdeklődők ezen a nyáron a Kép és kereszténység: Vizuális médiumok a középkorban című időszakos kiállítást tekinthetik meg az Apátsági Major Látogatóközpontban. A tárlat a nyugati kereszténység képi kultúráját és anyagi hordozóit vizsgálja; foglalkozik a magánáhítat és a könyvfestészet kérdéskörével is. A kiállítás szorosan kapcsolódik a monostori kiállítótérben március óta megtekinthető Ikon és ereklye: Képtisztelet Keleten és Nyugaton című tárlathoz.
Az épület átalakítása során a kivitelező az örökségvédelmi értékek megőrzése mellett törekedett arra is, hogy a művelődési, kulturális és egyéb közösségi tevékenységek a különböző fogyatékkal élő látogatók, az idősek, illetve a kisgyermekes családok számára egyaránt elérhetők legyenek az intézményben. A majorság rehabilitációja folyamán olyan esélyegyenlőségi és fenntarthatósági irányelveket tartottak szem előtt, amelyek illeszkednek a bencések alapvető esélyegyenlőségi törekvéseihez. Az épületegyüttes helyreállítása a jelentős műemlék-fejújítási referenciával rendelkező kivitelező, a LAKI Épületszobrász Zrt. közreműködésével zajlott.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria