Az iraki keresztények egyharmada visszatért otthonába

Kitekintő – 2018. január 9., kedd | 17:30

Az Iszlám Állam és a dzsihadisták támadásai elől elmenekült mintegy 100 ezer iraki keresztény egyharmada, körülbelül 30 ezer ember az utóbbi hónapok során visszatért otthonába.

Az Iszlám Állam 2014-ben kezdődött térhódítása óta sokkal többen lettek belső menekültek, mint ahányan szállást kaptak az iraki kormány menekülttáboraiban – tájékoztatott a helyzetről a L’Osservatore Romano vatikáni napilap január 6-i száma. Ezekben az években a keresztények nagyobbrészt Erbílbe és Dahúkba, az ország kurdok lakta északi térségébe menekültek, kisebb részük pedig eljutott a szomszédos országokba.

Az International Organization for Migration (Nemzetközi Migrációs Szervezet – IOM) adatai szerint a múlt év kezdetétől 3 millió 220 ezer belső, vagyis az országban maradt, kitelepített ember tért vissza eredeti lakóhelyére, ugyanakkor 2 millió 600 ezren még szükségtáborokban laknak. Az emberek többsége azután tért haza, hogy Haider al-Abádi iraki miniszterelnök bejelentette az Iszlám Állam felett aratott győzelmet.

Az egykori Ninive térségében laknak legnagyobb számban keresztények. Egyelőre azonban még elképzelhetetlen visszatérésük Moszul városába. Telszkuf lakosságának 67 százaléka keresztény. Itt már rendbe hozták a megrongálódott katolikus templomot, és újra föl is szentelték. Karakosba 2500 keresztény költözött vissza, vagyis a lakók fele. A település különleges szerepet töltött be az üldöztetés során, mert a veszélyzónákból eleinte ide menekültek a keresztények, mígnem innen is tovább kellett állniuk.

A Szükséget Szenvedő Egyház (Kirche in Not) nemzetközi katolikus segélyszervezet gyűjtésbe kezdett, hogy segítse az újjáépítést a keresztények lakta területeken, főként Batnajában, melyet az iszlám szélsőségesek földig leromboltak. A településen már 520 házat megnyitottak az otthontalan helyiek számára.

A visszatérés mindazonáltal nagyon nehéz, mert a falvak és városok nagy része súlyos károkat szenvedett a harcok során. Nincsen alapellátás, áram- és vízszolgáltatás, sok út még mindig járhatatlan. Nagy gond a lakónyilvántartás és a telekkönyvi adatbázis részleges megsemmisülése, így legalább egyötöd részben az állampolgárok és az önkormányzatok sem tudják igazolni a tulajdonviszonyokat.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria