A rendezvényre, amelyet Varga János rektor meghívására közvetlenül a Mindszenty József bíboros, hercegprímás születésének 125. évfordulója alkalmából bemutatott ünnepi szentmise után tartottak, a szerzőt Zombori István történész-muzeológus, a könyv szerkesztője és Szabó Csaba egyháztörténész, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese is elkísérte.
Zombori István elmondta: a Magyar Egyháztörténeti Enciklopédiai Munkaközösség (METEM) 1988-ban azzal a céllal jött létre, hogy egy, a magyar egyház ezeréves történetét átfogó és az egyház alapegységét, a plébániát figyelme középpontjába állító mű összeállítását segítse. A METEM Könyvek sorozat a terjedelmesebb munkáknak: életrajzoknak, tanulmányköteteknek, monográfiáknak nyújt lehetőséget a megjelenésre; eddig kilencven kötet látott napvilágot.
A METEM Könyvek sorozatban megjelent Magyarok a bajor fővárosban című kötet a müncheni magyar katolikus egyházközösség 1945-ben kezdődött, jó fél évszázados történetét vázolja fel az ezredfordulóig.
A szerző a könyv keletkezésének folyamatáról szólva így fogalmazott: „Ez a történelmi összefoglaló kíváncsiságból született. Meg akartam ismerni elődeimet, a magyar lelkipásztorokat és híveiket Münchenben. Aztán hobbiból, szórakozásból és hasznos időtöltésből is született, legtöbbször késő esti órákban, televízióban sem lelve érdemesebb műsort, éjféltáji lefekvés előtt, éveken keresztül, jó másfél-két évtizeden át.”
Szabó Csaba történész, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese elmondta: az olvasó elsőrangú történelmi munkát tart a kezében, műve összeállításakor a szerző hiteles adatokra, levéltári, plébániai és magániratokra, levelezésekre, visszaemlékezésekre és a szakirodalomra támaszkodott. Rendkívül gazdag jegyzetapparátus segíti az olvasót az értelmezésben és igazolja a könyv lapjain szereplő állításokat.
„A szerzőt dicséri az élvezetes, szépirodalmi stílus és az alaposság, a kiadót az igényes tipográfia” – jegyezte meg Szabó Csaba.
A kötet bemutatása után dedikálásra és a vendégekkel folytatott kötetlen beszélgetésre is lehetőség nyílt – tájékoztatott Varga Gabriella, a Kőrösi Csoma Sándor Program ausztriai ösztöndíjasa.
Fotó: Varga Gabriella
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria