1911. április 23-án született Baján, hat gyermek közül harmadikként. Édesapja utásztiszt, majd országgyűlési képviselő 1945-ig, ezután pedig poltikai okokból 1959-ig börtönben raboskodott.
Meskó Lajos a gimnáziumot a piaristák pesti iskolájában végezte, majd az érettségi után felvételét kérte a rendbe. 1933. október 8-án tett ünnepélyes fogadalmat, és 1936. június 14-én szentelték pappá. Osztályából összesen hatan léptek be a noviciátusba, köztük volt a jól ismert Lénárd Ödön atya. Meskó atya magyar-latin szakos tanári diplomát szerzett. Nyelvésznek készült, szakterülete az etimológia volt, különösen a nevek eredete. Új szavakat is alkotott, amelyekből az erőnlét megmaradt és mindennapi szavunkká vált. Az ő kéziratát is felhasználta Fekete Antal Keresztneveink, védőszentjeink című nagysikerű könyvéhez. Harmadik, javított és bővített kiadását, Fekete Antal halála után, Meskó atya rendezte sajtó alá 2007-ben.
Tanári működését a rend kecskeméti iskolájában kezdte, majd Pest, Debrecen, Sátoraljaújhely és végül Kolozsvár következett.
A háború végén, 1944-ben decemberében egy kórházvonat lelkészeként Nyugat-Európába került. Kartotékos rendszerben gyűjtötte a magyar menekültek adatait, hogy így segítse a menekült családok egyesítését. 1947-ben a rend római központjába utazott, ahonnan az akkori generális, Tomek Vince az Egyesült Államokba küldte Gerencsér István és Rozsály Ferenc rendtársával egy új provincia megalapítására. New York állam Derby városában megalapították az első piarista rendházat, majd 1956-ban a pennsylvaniai Devonban alapítottak gimnáziumot. 1969-től ebben a rendházban élt egészen haláláig. Az Egyesült Államokban latint, spanyolt, történelmet tanított. Közben részt vett a pasztorációban is.
Az amerikai Katolikus Magyarok Vasárnapja hetilap munkatársa volt több évtizeden keresztül. Írói álnevei: Bujdosó Bálint, Kubinyi G. Lajos, Kubinyi Géza, Kubinyi M. Lajos. A cikkek mellett verseket írt és fordított. Négy verseskötete jelent meg. Kétezer év keresztény írásaiból, himnuszaiból válogatott műfordításait Forrásvíz címmel gyűjtötte össze – ennek kiadása még nem történt meg. Az 1930-as évektől egészen haláláig gyűjtötte a magyar szavakat és idézeteket egy szinonimaszótár és idézettár összeállításához. A hatalmas anyag földolgozása és kiadása folyamatban van.
Élete kétharmadát emigrációban, angol nyelvi közegben töltötte, anélkül, hogy haza látogathatott volna. Magyar nyelvi és kulturális gyökere azonban olyan erős volt, hogy egész életében abból táplálkozott. A legújabb magyar irodalmat az emigrációban is figyelemmel kísérte.
A gyászmisét a piarista rend amerikai provinciája október 8-án mutatja be Devonban.
Felsővályi Ákos/Magyar Kurír