Elindult a „Fejlesztés európai éve 2015” programsorozat

Hazai – 2015. február 4., szerda | 13:01

A fejlődő országokban kialakult szegénység felszámolásában az Európai Unió is elkötelezett – hangzott el a „Fejlesztés európai éve 2015” elnevezésű program budapesti konferenciáján, január 30-án. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat tudósítását olvashatják.

A HAND Szövetség Szervezésében január 30-án az Európa Pont épületében tartott kampányindító rendezvényen Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke Kovács Ádám Zoltánnal (Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államitkára) és Perger Istvánnal (Európa Pont kommunikációs vezetője) együtt megnyitotta a rendezvénysorozatot.

A rendezvényen Balogh Réka, a HAND Szövetség munkatársa ismertette a nemzetközi fejlesztés és a humanitárius segítségnyújtás területén dolgozó civil szervezetek hálózatának programjait, amelyeket havonta egy-egy területre fókuszálva terveznek megvalósítani a tematikus év alatt.

Az Európai Unió elkötelezett a fejlődő országokban tapasztalható szegénység felszámolásában, és ezért szorosabb és hatékonyabb együttműködést szeretne kialakítani a civil szervezetekkel – mondta Perger István, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének kommunikációs vezetője. A Fejlesztés európai éve 2015 program meghirdetése alkalmából tartott konferencián kiemelte, ez az év a külkapcsolatok téma köré épül majd, és tematikus hónapok lesznek például az oktatás, az egészség, a béke és biztonság, a demográfia és a migráció témakörében.

A kommunikációs vezető emlékeztetett: a programot az Európai Bizottság javaslatára hívták életre, és a kezdeményezés lehetőség arra, hogy az unió tagországai „demonstrálják”, milyen elkötelezettek a szegénység felszámolásában. Perger István ismertette az Eurobarométer legfrissebb felmérését is, amely szerint a megkérdezett uniós állampolgárok 85 százaléka mondta azt, hogy fontos a fejlesztéspolitika a fejlődő országokban, és 67 százalékuk gondolta úgy, hogy fokozni kell ezen országok támogatását. A válaszadók 69 százaléka szerint a szegénység leküzdése pozitív hatást gyakorol az európai állampolgárokra is, és ez hozzájárul egy békésebb és igazságosabb világhoz. Hangsúlyozta azt is, hogy az Európai Bizottság szorosan együttműködik a Külgazdasági és Külügyminisztériummal, valamint a humanitárius segítséget végző civil szervezetekkel.

Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke szintén arról beszélt, hogy elengedhetetlen az állami szféra és a civil szervezetek közös fellépése a szegénység, a gondok felszámolása érdekében. Hozzátette: a harmadik világból legtöbben a félelem miatt menekülnek, és a fő kérdés az, hogy miként lehet segíteni rajtuk. Mint fogalmazott: a határainkon azok a menekültek állnak, akik félelmükben hagyják el hazájukat, és az acél, hogy eloszlassuk a félelmüket és a bizonytalanságukat.

„Ezeket a problémákat nemcsak a határállomásokon kell komolyan venni, ezeket az embereket lehetőség szerint még saját hazájukban kell segíteni”, hiszen az emberek alapvetően nem szívesen menekülnek el saját országukból. Győri-Dani Lajos kiemelte, ez a feladat nem egyszerű, és közös felelősség megoldani ezt a válságot, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a menekülők saját hazájukban találják meg biztonságos élet feltételeit. Ehhez a közösségvállaláshoz meg kell találni a partnereket, és hatékonyan, magas szakmaisággal felhasználni a meglévő tapasztalatokat.

Kiss Ádám Zoltán, a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkára a konferencián arról beszélt, hogy a kormány célja megismertetni a civilekkel a fejlesztéspolitika főbb irányait és megmutatni az eddig elért eredményeket.

Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria