A Magyar Közösség Pártja (MKP) és több helyi magyar szervezet által rendezett megemlékezést a Czeglédi Péter Református Gimnázium udvarán, illetve a Szent Mihály-plébániatemplomban tartották. Az ünnepi eseményen egy, a mártírhalált halt gróf arcképét, névjegyét ábrázoló, valamint a „Nem lehet helye a lemondásnak” idézetet tartalmazó emléktáblát avattak Esterházy János emlékére. Az idézet Esterházy Jánosnak a Szlovákiában maradt magyarsághoz intézett egyik kiáltványából származik.
Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár beszédében úgy fogalmazott, június negyedike a magyarság kiállásának napja, azé a felelősségvállalásé, amellyel minden Kárpát-medencében élő magyar kölcsönösen tartozik egymásnak. A mártír gróf személyéről szólva rámutatott: Esterházy János maga volt a szilárd kiállás és a töretlen hit jelképe, hiszen a csehek és szlovákok között egyedüli magyarként ült a prágai és pozsonyi országgyűlésben, és amikor kellett, szembement az embertelenséggel, tudatosan cselekedett a magyar nemzetért.
Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet alelnöke az emléktábla avatásán mondott köszöntőjében a mártír gróf életművét méltatva azt mondta, Esterházy János olyan etalont állított, amely napjainkban is követendő példa. Előttünk álló feladat, hogy kivívjuk számára azt a teljes rehabilitációt, amit a szlovák állam nem akar megadni neki.
A nemzeti összetartozás napja alkalmából a Felvidék más településein – köztük Királyhelmecen, Szímőn, Révkomáromban és Dunaszerdahelyen is – megemlékezéseket tartottak. Révkomáromban a T(e)Ü(gyed)KÖR polgári társulás szervezett kultúrműsorral összekötött ünnepséget a helyi református kollégium udvarán, az ott négy éve állított emlékoszlopnál. A Csallóköz központjának számító Dunaszerdahelyen a Pázmáneum polgári társulás szervezte emlékestet tartottak a Trianon-emlékfánál.
Fotó: MTI
Magyar Kurír