A fekete lyukakról, a gravitációs hullámokról és a tér-idő szingularitásokról szóló konferencia Georges Lamaître prelátus, belga kozmológus örökségének állított emléket. Őt tekintik az ősrobbanás-elmélet atyjának. 1960-tól 1966-ig, haláláig a Pápai Tudományos Akadémia igazgatója volt.
A világegyetem végtelenségén mi, emberek elcsodálkozunk, és kicsinek érezhetjük benne magunkat – fogalmazott a pápa, aki Albert Einstein szavait idézte: a világegyetem örök misztériuma, hogy megérthető. Ez a megállapítás rámutat: a világegyetem létezése nem a káosz vagy a véletlen eredménye, hanem az isteni bölcsességé. A pápa buzdította a Vatikáni Csillagvizsgáló munkatársait, hogy félelem nélkül tartsanak ki az igazság kutatásában. Sosem szabad félni az igazságtól vagy bezárkózva védeni álláspontokat, hanem teljes alázattal el kell fogadni a tudományos felfedezések újdonságát. Az emberi ismeretek határai felé haladva hiteles istenélményben részesülhetünk, ami képes betölteni a szívünket.
Ferenc pápa rámutatott, a világegyetemet érintő kutatások alapvetően fontosak a tudomány, de a teológia számára is. Megemlékezett Lamaître prelátusról, az Egyházra és a tudományos életre hagyott hatalmas örökségéről. Katolikus papként és kozmológusként Georges Lamaître a természettudomány és a hit között húzódó, véget nem érő kreatív feszültségben mindig éberen védte a módszertani különbségtételt a fizika és a teológia között. Bár ezek eltérő tudományterületek, mégis harmonikus egységet alkottak Lamaître életében. Már Aquinói Szent Tamás műveiben is megjelent a tudományterületek közötti különbségtétel, ami a feszültség létrejöttétől óv, amelyek ártalmasak lehetnek a tudomány és a teológia számára is – zárta beszédét Ferenc pápa a Vatikáni Csillagvizsgáló által szervezett konferencia résztvevőihez.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: News.va, Vaticanobservatory.va
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria