Az egész zűrzavar, vita egyetlen gesztussal végződik – mondta Ferenc pápa. Jézus lehajol és felveszi a gyermeket. Jézusnak ezek a gesztusai elgondolkodtatnak bennünket. Jézus, amikor gyógyít, amikor az emberek közé megy és meggyógyít egy személyt, soha nem hagyja magára. Nem varázsló, nem sámán, hanem gyógyító, aki mindenkit visszavezet eredeti helyére, nem hagyja sorsára az út szélén. Nagyon szépek az Úrnak ezek a gesztusai.
Jézus mindig arra késztet bennünket, hogy hazatérjünk, soha nem hagy bennünket egyedül az úton. Az evangélium tele van ehhez hasonló gesztusokkal. Lázár feltámasztása, Jairus lánya életének visszaadása, egy özvegyasszony halott fiának életre támasztása. Ehhez kapcsolódik még az akolba visszavezetett elveszett bárány, a drahmáját elveszítő, majd megtaláló asszony.
Jézus ugyanis egy nép fia, maga az ígéret, amelyet Isten egy népnek tett és önazonossága egyben az ehhez a néphez való tartozás is, amely Ábrahámtól kezdve halad az ígéret felé. Jézusnak ezek a gesztusai azt tanítják, hogy minden gyógyulás, minden megbocsátás visszatérít bennünket népünkhöz, amely az egyház.
Jézus mindig megbocsát, és gesztusai forradalmivá, megmagyarázhatatlanokká válnak, amikor bocsánata olyan személyekre vonatkozik, akik túlságosan eltávolodtak, mint Máté, a vámszedő, vagy társa, Zakeus. Jézus, amikor megbocsát, mindig visszavezet bennünket otthonunkba. Ezért nem érthetjük meg Jézust Isten népe nélkül. Abszurd dolog szeretni Jézust anélkül, hogy szeretnénk az egyházat. Abszurd Krisztussal érezni, de nem együtt érezni az egyházzal, nem követni Jézust az egyház peremén – hangsúlyozta Ferenc pápa utalva VI. Pál szavaira.
Krisztus és az egyház egységben vannak, és minden alkalommal, amikor Krisztus hív egy személyt, elhozza az egyházhoz. Ezért jó, ha egy gyermeket megkeresztelnek az egyházban, az anyaszentegyházban. Jézusnak ezek a gyöngéd gesztusai megértetik velünk, hogy Krisztus-követésünk nem egy szüntelen otthon maradás. Mert amikor lehetőségünk van arra, hogy elmenjünk otthonról egy bűn, egy tévedés miatt, és ezt meg is tesszük, akkor az üdvösséget az jelenti számunkra, ha visszatérünk Jézussal az otthonunkba, az egyházba. Ezek a gyöngédség gesztusai. Az Úr így hív mindnyájunkat egyesével, meghív népébe, családjába, anyánkhoz, az anyaszentegyházba. Gondoljunk Jézusnak ezekre a gesztusaira – zárta hétfő reggeli homíliáját Ferenc pápa.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír