A Szentatya a központ előtt kiszállt az autójából, és a többségükben afrikai és ázsiai menekültekkel és a központban dolgozó önkéntesekkel is elbeszélgetett, egyenként köszöntött mindenkit.
Az Astalli központ a Loyolai Szent Ignác által a 16. században alapított római jezsuita rendház épülettömbjében működik, 1981-ben jött létre, az akkori jezsuita generális, P. Pedro Arrupe kezdeményezésére, aki egy évvel azelőtt megalapította a Jezsuiták Menekültügyi Szolgálatát. A hálózat célja, hogy elkísérje és szolgálja azokat a személyeket, akik szülőföldjük elhagyására kényszerülnek háborúk, nyomor, igazságtalanságok következtében.
A struktúra számos szolgáltatást nyújt: elsődleges befogadást az újonnan érkezettek számára, illetve a másodlagos befogadást, amely a munkavállalást, a társadalomba való beilleszkedést segíti elő. Az Astalli központban naponta több mint 450 személynek biztosítanak élelmet, továbbá egészségügyi ellátást és jogi tanácsadást is nyújtanak. Tavaly 21 ezer személy részesült a római jezsuita menekültügyi központjánka szolgáltatásaiban. Országos méretekben ez a szám több mint 34 ezer.
A Jezsuiták Menekültügyi Szolgálata nemzetközi katolikus szervezet, amely ma a világ több mint 50 országában működik.
A Szentatya az Astalli menekültközpontban feltette a kérdést: vajon mire szolgálnak a bezárt kolostorok? A pápa szerint ezeket meg kellene nyitni a menekültek befogadására. „A bezárt kolostorok nem arra valók az Egyháznak, hogy szállodákká alakítsa és pénzt keressen velük. A bezárt kolostorok nem a tieitek, Krisztus teste számára vannak; a menekültek Krisztus teste. Az Úr arra hív, hogy nagyobb bátorsággal és nagylelkűséggel éljük meg a befogadást közösségeinkben, otthonainkban, az üres kolostorokban”— mondta.
A menekültek nagy része muzulmán és más vallású, különböző országokból, élethelyzetekből érkeznek. „Nem szabad félnünk a különbségektől!” – hangsúlyozta a pápa. Hozzátette: a keresztények kötelessége befogadni az érkezőket és rászorulókat „félelem és érdek nélkül”.
„A szolidaritás szó félelmet kelt a fejlődő világban, mintha csúnya szó lenne” – fogalmazott Ferenc pápa, majd elmondta, hogy a szegények befogadására nem szakértők kellenek, hanem az Egyház elkötelezettsége. A Szentatya szerint a szegényekkel való törődésnek a papképzésben és a plébániák mindennapi munkájában is szerepet kell kapnia: „a vallási intézményeknek fel kell ismerniük korunk problémáit”.
Ferenc pápa megválasztása óta immár második alkalommal találkozott bevándorlókkal és menekültekkel a Lampedusa szigetén július 8-án tett látogatása után.
Forrás: Vatikáni Rádió, MTI
Magyar Kurír