A jó edző és nevelő jelenléte gondviselésszerű a serdülőkorban és a fiatalkorban, amikor a személyiség épülőben van, és viszonyítási pontokat, illetve példaképeket keres. Ekkor a legnagyobb annak veszélye, hogy elvesszenek a fiatalok a rossz példák láttán és a hamis boldogság keresésében. Az életnek ebben az érzékeny szakaszában nagy felelőssége van az edzőnek, aki gyakran hetente több órát tölt a fiatalokkal, és nagy befolyást gyakorol rájuk viselkedésével és személyiségével egyaránt. Hatása elsősorban attól függ, hogyan él, és nem attól, hogy mit mond – hangsúlyozza üzenetében a pápa.
Fontos tehát, hogy az edző a hit példája legyen, mert a hit segít tekintetünket Isten felé fordítani, hogy ne abszolutizáljuk tevékenységünket, és a megfelelő távolságtartással és bölcsességgel tudjuk kezelni a kudarcokat és a sikereket – mutat rá a Szentatya. – A hit segít, hogy szeretettel tekintsünk másokra, és túllépjünk a túlzott rivalizálás és agresszivitás kísértésén, valamint hogy megértsük minden ember méltóságát, a kevésbé tehetségesekét és a hátrányos helyzetűekét is.
Az edző hozzájárulhat a szolidaritás és a befogadás légkörének megteremtéséhez a peremre szorult és a társadalmi kisiklás veszélyének kitett fiatalok esetében. Amennyiben az edző emberileg és spirituálisan egyensúlyban van, képes megőrizni a sport hiteles értékeit és a játék alapvető természetét, társasági tevékenység jellegét. Így megakadályozhatja, hogy a sport elszakadjon eredeti céljától a számos érdek, elsősorban a ma egyre jobban eluralkodó gazdasági érdek miatt, amely a sporthoz kapcsolódik – figyelmeztet a pápa.
Az edzőnek, mint minden jó nevelőnek szilárd képzést kell kapnia. Fontos a nevelők képzése. Be kell tehát fektetni a szükséges erőforrásokat az edzők szakmai, emberi és spirituális képzésébe – hangsúlyozza Ferenc pápa üzenetében, majd kívánságának ad hangot: Hadd láthassák a fiatalok az élet és a hit hiteles tanúságtevőit edzőikben!
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Laici.va
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria