A Boldogságos Szűz Mária szeplőtelen fogantatása ünnepén bemutatott szentmisét Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek vezette, koncelebrált Balás Béla kaposvári püspök, Székely János esztergom-budapesti segédpüspök, valamint a Regnum Marianum közösség papjai és a közösséggel kapcsolatban álló plébánosok, káplánok, szerzetesek.
Az ünnepre érkezők megtöltötték a Szent István-bazilikát, köztük igen nagy számban voltak jelen a közösséghez tartozó fiatalok, gyerekek.
Székely János a homíliában feltette a kérdést: mit is ünneplünk ma? Elsősorban Istent, aki szeretetből teremtett mindannyiunkat. A szerető Isten megváltást készített a világnak; évszázadokon át kopogtatott az emberiség ajtaján, míg végül, végre, lett, aki igent mondott: Mária.
Ünnepeljük ma a Regnum Marianum közösséget is: azt, hogy rengeteg fiatal nyitja ki a szívét nekik köszönhetően Isten felé, Mária felé. Egy kölcsönvett hasonlattal élve, a gyerekek olyanok, mint sok kicsi csónak – mi általában csak arra tanítjuk őket, hogy ne ütközzenek össze egymással, legyenek toleránsak. Emellett azonban az is fontos szempont, hogy ne süllyedjen el a kis hajó – és hogy legyen kikötője. A Regnumban mindezt megtanítják a gyerekeknek, fiataloknak – hangsúlyozta Székely János.
Ezenkívül a Regnum Marianumban lehetőséget kapnak rá a gyerekek, hogy a természetben jelenlévő Istent megismerjék, hogy lássák mindazt, amit Isten alkotott. Ennek kapcsán Székely János elmesélte egy ateista tudós ismerősének a történetét, aki élete különösen nehéz időszakában időről-időre kiment a városból, kiült egy dombtetőre – és ott „kipanaszkodta magát”. És mindig úgy érezte ilyenkor, hogy valaki meghallgatja.
Székely János megosztott a jelenlévőkkel egy legendát, melyben Krisztus a mennybemenetele után találkozik Gábor angyallal, aki fölveti: nem látja Krisztus művének az eredményét. Mire Jézus felhívja az angyal figyelmét egy jeruzsálemi emeleti szobában tizenegy emberre – a tanítványok elviszik majd az örömhírt a föld végső határáig. Miként a tanítványok, a regnumos fiatalok Jézus terve maga, ők Isten ajándékai a barátaik, ismerőseik felé.
Ezt követően az oltár lépcsőjén felsorakoztak a fogadalomtételre készülő gyerekek gyertyával a kezükben, és a közösség többi tagja is megújította fogadalmát. Az új tagokkal sorban kezet fogott Somogyi Sándor házfőnök.
A szentmise végén Somogyi Sándor megköszönte Molnár Bélának, a Regnum Marianum Év Embere díj idei díjazottjának a közösségért végzett sok évtizedes munkáját. Molnár Béla József a pestújhelyi Keresztelő Szent János Plébánia plébánosa, a Regnum Marianum korábbi házfőnöke, az Újpest-Rákospalotai espereskerület esperese.
A Regnum Marianum közösség 1902-ben csatlakozott a Mária Kongregáció világszerte elterjedt közösségéhez, a Szeplőtelen Fogantatásról nevezett Mária Kongregáció névvel. Így lett a közösség fő ünnepe, az ünnepélyes fogadalomtétel időpontja december nyolcadika. Azóta is minden évben ezen az ünnepen gyűlnek össze a közösség tagjai, s hálát adnak a Regnumért: az atyákért, a vezetőkért, a gyerekekért. 2012-ben ünnepelt először a közösség a Szent István-bazilikában, addigra nőtték ki a józsefvárosi Szent József Plébániát, a közösség lelki központját.
A Regnumról
A Regnum Marianum Katolikus Közösség Egyesület a magyarországi katolikus mozgalmak egyike. Neve a régi magyar Regnum Marianum eszméből származik. A szervezetet magát is gyakran nevezik egyszerűen Regnum Marianumnak.
A REGNUM MARIANUM KÖZÖSSÉG TÖRTÉNETE
A Regnum Marianumot világi katolikus papok egy csoportja indította a XIX. század végén, az Budapest egyik (akkor még) külső kerületében. Ezek a papok többnyire hittant oktattak a környező iskolákban, és különös figyelmet fordítottak a szegény gyerekekre. A Regnum Marianum hivatalos megalapítása 1902-ben történt, amikor Rómában bejegyezték "Mária-kongregációként".
A cserkészmozgalom magyarországi megjelenésekor a Regnum a módszer egyik első alkalmazójaként a Magyar Cserkészszövetség 1912-es megalapításakor az alapítók között volt. A cserkészet és a Regnum Marianum között a hivatalos kapcsolatat az 1940-es években megszűnt. A Regnum Marianum tevékenységét elsősorban a hittanoktatáson, cserkészfoglalkozásokon és a 10-20 ezer példányban havonta megjelenő, a 10-18 éves korosztálynak vonzó katolikus életmodellt bemutató Zászlónk újságon keresztül fejtette ki.
A Regnum Marianum működése zavartalanul folyt Magyarországnak a II. világháború végéig történő megszállásáig.
1951-ben, amikor a szovjet támogatást élvező kommunisták teljes magyarországi hatalmukat kiépítették, a szerzetesrendekhez és más egyházi közösségekhez hasonlóan Regnum Marianum tevékenységét betiltották. A Regnum Marianum Közösség a folyamatos zaklatások ellenére (egyedüliként a katolikus ifjúsági szervezetek közül) a kommunista rezsim idején is folytatta tevékenységét, titokban szervezve a csoportok találkozóját, táborokat és más eseményeket. A Regnum Marianum papjai és laikus csoportvezetői közül többeket három koncepciós perben (1961, 1965 és 1971) összesen 72 évnyi börtönbüntetésre ítéltek, aminek nagy részét le is töltötték. A közösség vezetői és egyszerű tagjai is gyakran szenvedtek egyéb hátrányt (munkahelyről történő elbocsátás, egyetemi felvétel elutasítása, papok elhelyezése kis, távoli plébániákra).
A REGNUM MARIANUM KÖZÖSSÉG LELKISÉGE
A Regnum Marianum katolikus közösség, saját teológiával nem rendelkezik. A Regnum Marianum eredetileg világi papok közössége volt, akik 10-18 éves fiúk tanításával és nevelésével foglalkoztak, Néri Szent Fülöp és Don Bosco elvei szerint. 1951 után lányok is csatlakoztak a csoportokhoz, és a tagok életkora is nőtt. Jelenleg a Regnum Marianum papok és laikus hívek közössége, és tevékenysége a legfiatalabbtól az idős korosztályig kiterjed. Sokak úgy tekintenek a Regnumra, mint egy terület nélküli plébániára.
A Regnum Marianum speciálisan magyar közösség, és nagyon kevés kapcsolata van a nemzetközi mozgalmakkal, de tevékenysége közel áll az olaszországi Communione e Liberazione szervezetéhez.
A REGNUM MARIANUM KÖZÖSSÉG NAPJAINKBAN
A kommunista rendszer 1989-es bukása után a Regnum Marianum megjelenhetett a nyilvánosság előtt, és hagyományaival és eszközeivel részt vesz Magyarország "újraeevangelizálásában". 2005-ben a Regnum Marianumnak körülbelül 2500 tagja volt.
A Regnum Marianum Közösség tagjai részt vesznek az egyház mindennapi életében, és sokszor aktívak más keresztény közösségekben, mozgalmakban is.
Fotó: Lambert Attila
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria