Rómában az idén is megrendezik a Cento presepi (Száz jászol) elnevezésű kiállítást, amely 2014. november 27-től 2015. január 6-ig a Santa Maria del Popolo-bazilikával szemben található Sala del Bramante kiállítóteremben tekinthető meg. A kiállítás gondolata 1976-ban született meg Olaszországban azért, hogy a betlehemi jászol karácsonyi jelképként újra visszakerüljön az emberek otthonába a karácsonyfa mellé. A jászol nemcsak a béke és a testvériség jelképe, hanem Krisztus születését is szimbolizálja. A kiállítás missziós célokat is szolgál, hiszen a Rómába látogató külföldiekkel és a nem keresztény vallású emberekkel is szeretné megismertetni Krisztus üzenetét.
A kiállításon sokféle jászlat láthatunk, amelyek alkotói egyrészt elismert képzőművészek és kézművesek, másrészt amatőrök: általános- és középiskolás diákok, kulturális egyesületek és szociális intézmények tagjai. Az alkotók kreativitását dicséri a felhasznált anyagok sokszínűsége is, ugyanis az aranytól a tésztáig, a kerámiától a papírig, a kenyértől a ceruzáig szinte minden megtalálható az alapanyagok között. Nagyon változatos a kiállított tárgyak méretezése is, a miniatűrtől az embernagyságú beállításokig.
Nemcsak Olaszországból, de öt kontinens körülbelül huszonöt országából érkeznek pályaművek. Idén az egyik közülük a hajdúdorogi betlehem. A messzi Rómában nem sokat tudnak Magyarországról, Hajdúdorogról pedig még kevesebbet. Nem tudják, hogy van egy iskola, s benne néhány tehetséges és kitartó ember, akik szebbnél szebb ikonokat, tűzzománcokat, rézkarcokat készítenek. Mindezeket ugyan most nem tudjuk megmutatni, de az általuk megálmodott betlehemi jászlat annál inkább. A hajdúdorogi betlehemet Monostory Viktória tanárnő és ügyes csapata: Pogácsás Zsuzsa, Sási Mária és Sási Péter készítette. Az általuk alkotott jászol tulajdonképpen egy al secco technikával készült, 60 × 80 centiméteres karácsonyi ikon. A kiállításon a felirata: Hajdúdorog és a Szent Bazil Oktatási Központ.
Fotó: Görögkatolikus.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria