A visszaemlékezések és archív felvételek alapján Karol Wojtyla személyében a pápaság hivatala mögött egy olyan ember állt, akivel lehetett azonosulni, akivel egy hullámhosszra lehetett kerülni, függetlenül attól, hogy valaki katolikus hívő, protestáns vagy más vallás követője, netán ateista. II. János Pál alázatos lélek volt, de erőt és határozottságot sugárzott. Segített elképzelni egy jobb világot, szavai, természetes gesztusai gyakran többet mondtak egy enciklikánál, megérintették az emberi szíveket. Ez volt a magyarázata annak, hogy bárhol járt is a világban, az eleinte időnként ellenséges vagy közömbös hangulat az ellenkezőjébe, a lelkesedésbe fordult.
A lengyel pápa egyik legfőbb erénye az volt, hogy képes volt másokat is meghallgatni, tudott a más fejével is gondolkozni, anélkül azonban, hogy az evangélium tanításából bármit is elhagyott volna. Az emberekre megdöbbentő erővel hatott hitbeli szilárdsága, meggyőződése, hogy a szeretet-Istent, Jézus Krisztust dicsőíti, az Ő tanítását hirdeti. II. János Pál tisztában volt a realitásokkal, azzal, hogy a pápa egyedül nem képes alapvetően megváltoztatni a világot, de vallotta, hogy reményt és hitet tud adni az embereknek, az evangélium hirdetésével. Ennek szellemében tett pápasága huszonhat és fél éve alatt több mint száz országban apostoli látogatást, s emelte fel szavát mindenfajta elnyomás, igazságtalanság, a nyomor, a szegénység ellen, s hirdette a békét, a szeretetet, a párbeszéd szükségességét. Magára vette az emberek fájdalmát, baját, utolsó éveiben pedig méltósággal viselte fizikai szenvedéseit, az egész világ szemeláttára.
Behatóan foglalkozik a film Wojtyla-pápának a szocialista világrendszer megdöntésében játszott kiemelkedő szerepével. Lech Walesa, a Szolidaritás alapító elnöke, egykori lengyel államfő tényként állítja, hogy hazájába tett első apostoli látogatásával, 1979 júniusában II. János Pál olyan lelki erőt adott a kommunista diktatúrában élő honfitársainak, ami felbecsülhetetlen. Walesa szavai szerint a pápa megnyitotta a lengyel nép elméjét és szívét, a nemzet felegyenesedett, s elhitte, hogy a megdönthetetlennek hitt hatalom uralma véget érhet, ami aztán hamarosan be is következett. S vele együtt a szocialista világrendszer is megbukott. II. János Pált sokan politikus pápának nevezték, de a megszólalók határozottan cáfolják, hogy ez így lett volna, hiszen mindig az evangéliumból indult ki, „és bár a politika is befolyásolta, ő valójában csakis Istennek szentelte magát. Ez volt az igazi reveláció.”
A filmbeli vallomásokból kiderül: II. János Pál mindig az embert nézte, nem azt, hogy valaki bölcs, vagy jelentős pozíciót tölt be, rangja van, hanem önmagában az embert mint Isten teremtményét, a mindannyian egy Atyának a gyermekei vagyunk szellemében. Arra törekedett, hogy visszaadja az emberek méltóság-tudatát, s vallotta: „egyetlen ember élete sem magányos élet, szorosan kötődik a többiekéhez.”
Azt pedig, hogy miben mutatkozott meg Karol Wojtyla szentsége, Joaquín Navarro-Valls, a Szentszék egykori sajtófőnöke idézi meg legpontosabban: amikor az édesapja meghalt, Navarro-Valls néhány hétig édesanyja mellett maradt. II. János Pál a gyász első napján rögtön felhívta, s érdeklődött édesanyja állapota felől, biztosítva őt az imáiról. Figyelni másokra, szívünkön viselni mások gondjait, bajait, segíteni azok kezelésében, ez a mindennapokban megmutatkozó szentség.
A lengyel egyházfő pápaságának lényegét Piero Marini bíboros egy mondatban fogalmazta meg: „.. a szeretet. Szeretet az emberek iránt.” Stanislaw Dziwisz, Krakkó jelenlegi bíboros érseke pedig – aki csaknem negyven évig volt a személyi titkára II. János Pálnak – nem tartja kétségesnek, hogy „próféta volt, aki az Ő nevében, Isten nevében szólott.”
Jaroslaw Szmidt filmjét végignézve nincs okunk kételkedni eme megállapítások igazságában. II. János Pál valóban Istentől sugalmazott személy volt, ezt bizonyította egész áldozatos élete, papi, püspöki, majd egyházfői szolgálata. Lényéből krisztusi szeretet sugárzott, őt látva, hallva, az ember legalább néhány percre jobb lélekké válik. S így megvan az esélye, hogy talán végleg megmarad annak.
II. János Pál – A fehér ruhás vándor (színes lengyel dokumentumfilm, 76 perc, 2011).
Rendező: Jaroslaw Szmidt
Forgatókönyvíró: Jaroslaw Szmidt, Mariusz Wituski
Narrátor: Krzysztof Ziemiec
Forgalmazza: Etalon Film Kiadó
Az Uránia Nemzeti Filmszínház október 26-án 17 órakor, október 30-án 15 órakor vetíti a filmet.
Bodnár Dániel/Magyar Kurír