Lahortól 160 kilométerre van egy kisváros, Szaraj Alamgir, amelynek egyik negyedében muszlimok között él néhány keresztény család.
A Father Colony negyedben a fiatalok mind ismerik egymást. Jaszir Basir muszlim, Nadím James pedig keresztény, ám ennek ellenére jó barátok lettek. Néhány nappal ezelőtt azonban összevesztek. Ezt követően, július 11-én Jaszir bement a helyi rendőrkapitányságra, és megmutatta mobiltelefonján azt a verset, amelyet Nadímtől kapott WhatsAppon keresztül, voltak benne Mohamed prófétát sértő szakaszok. Azonnal megszületett a súlyos vád: káromlás.
Pakisztánban ez a vád – Allah vagy prófétája, Mohamed káromlása – komoly következményekkel jár, a büntetőjogi törvény szerint halálbüntetéssel is sújtható az, aki rosszat mond az iszlámról. A nyomozás elindításához elegendő, ha egy muszlim vallású ember feljelentést tesz. Ráadásul a jogi eljárással párhuzamosan a megvádolt ember környezetében azonnal elindul a lincselés, amely nemcsak a vádlottat sújtja, hanem családját és vallási közösségét is.
Amikor a rendőrség kereste, Nadím már elmenekült hazulról. A rendőrök letartóztatták két lánytestvérét, megkínoztak őket, hogy tanúskodjanak fivérük ellen. A kisvárosban élő harminc keresztény család retteg, hogy a szélsőséges imámok által felhergelt tömeg őket is megtámadja – a rendőrség körülvette a keresztények lakta területet, hogy elkerüljék a vérontást. A kisebbség képviselői Pandzsáb tartományi kormányzójához fordultak, kérve, hogy biztosítsa a körültekintő nyomozást Nadím ügyében, és fékezze meg az indulatokat.
* * *
Július 10-én mintegy száz kilométerre Iszlámábádtól, Dzshelum város egyik negyedében is tragikus események történtek. Az egyik protestáns lelkipásztor július 10-én, vasárnap feleségül vett egy muszlim lányt, aki úgy döntött, meg is keresztelkedik jegyese barátjánál, a szintén lelkipásztor Kvandílnél.
A hír néhány órán belül bejárta a környéket, kiváltva a lány családjának haragját. Az ifjú pár elmenekült. Éjjel a rendőrség betört Kvandíl otthonába, és elhurcolta a testvérét. Ezt követően a lelkipásztor családja is elhagyta a várost.
További háromszáz keresztény család menekült el, van azonban négyszáz család, akik maradtak, és félnek a megtorlástól. Rendkívüli biztonsági intézkedéseket kellett bevezetni, július 12-én az esti imádság közben a különleges biztonsági erők vették körbe a mecsetet, hogy a szélsőséges imámok ne tudják a keresztények ellen hergelni a tömeget. A környéken általában a békés együttélés jellemző, a szélsőségesek azonban képesek felkorbácsolni az indulatokat. Ugyanakkor voltak olyan muszlim családok, akik elmentek a keresztények otthonaiba, hogy megvédjék őket az esetleges támadásoktól.
Forrás és fotó: Avvenire.it
Magyar Kurír
(tzs)