A párt minden oldalról megpróbálta kikezdeni, manipulálni és megfélemlíteni a bencés közösséget – hangsúlyozta a főapát az Ateista pártállam – túlélő egyházak Közép-Kelet-Európában című kétnapos konferencia nyitóelőadásán.
A szolgálatok sokakat igyekeztek „megkísérteni”: az iskolába járó diákokat és öregdiákokat, a rend alkalmazottait, munkatársakat, de az 1960-as években volt olyan időszak, amikor minden, a rendi főiskolán tanuló hallgatót igyekeztek beszervezni – közölte Várszegi Asztrik.
A főapát úgy fogalmazott, többen nem hivatással, hanem küldetéssel érkeztek Pannonhalmára. A Belügyminisztérium emberei – akik kiváló pszichológiai felkészültséggel rendelkeztek – a lelkipásztori munkát végző bencéseket is igyekeztek befolyásolni – tette hozzá.
A monostorban és a gimnáziumban öt lehallgató készüléket sikerült elhelyeznie a szolgálatoknak – tudatta Várszegi Asztrik.
Kijelentette: Pannonhalma túlélte ezeket az évtizedeket. A rend fiatal, és a bencések között ma már sokan vannak, akik a pártállam időszakából semmit nem tapasztaltak.
Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök kifejtette, a szocializmus éveit két részre, az elnyomás, a kemény diktatúra, valamint a kompromisszumok korszakára lehet osztani. Az egyház számára az utóbbi okozta talán a nagyobb károkat.
„Szolidárisak vagyunk azokkal, akiket megkínoztak, emberi méltóságukban megsértettek.” A vértanúk vére a kereszténység magva, büszkék vagyunk rá. Nem keresték a szenvedést vagy a halált, de amikor nem volt más választás, hősiesen vállalták azt, amit kellett – mondta a püspök az elnyomás évtizedeiről.
A kompromisszumok időszakáról úgy fogalmazott, az emberi gyengeségek megnyilvánulásakor látszik, hogy milyen erős az egyház. Ezt a korszakot sem szégyelljük, főképp nem kell félni tőle, ha az igazságot sikerül megismerni, az az egyház erejét növeli – hangsúlyozta a püspök.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria