Könyvajánló: megjelent a David Gregory sorozat harmadik kötete

Kultúra – 2013. május 21., kedd | 10:10

Akit úgy talál meg a könyv, hogy kérdései vannak, válaszokat kaphat; aki meg azt gondolja, hogy neki nincsenek már kérdései, az is új lendületet vehet – ajánlja Pákozdi István David Gregory A következő szint című könyvét.

Megjelent a Vacsora egy tökéletes idegennel, az Egy nap egy tökéletes idegennel kötetek amerikai szerzőjének újabb írása is magyarul, A következő szint. A három könyv egyfajta „trilógia”: egy férfi, egy nő és egy „átlagember” találkozása Istennel és Jézus Krisztussal. Aki olvasta az első két kötetet, az észreveheti a fejlődést: mind a háromban jelen van a tökéletes idegen, az utolsóban már egészen titokzatosan, nincs is a könyv végén bibliai idézet (az első kettőben van, de itt nem is hiányzik). Mindenképpen művészet úgy beszélni Istenről és az ő dolgairól, hogy az ne legyen „teológiai zsargon.” Ettől lebilincselő. – A mai ember kedveli ezt a műfajt. Ilyen A viskó, de a magyar Hegedüs Zoltán könyvei is, pl. A menedzser Bibliája. Gregory harmadik könyvének legbensőbb titka az, hogy a keresztény misztikáról szól, amelynek különböző szintjei vannak: via purgativa (tisztulás), via illuminativa (megvilágosodás), via unitiva (egyesülés), ezek a lelki élet klasszikus útjai. Ezeket nem szokványosan, de éppen a mai – szervezett élet – legismertebb keretei között, egy munkahely, egy cég, egy nagyvállalat képében tárja az olvasó elé.

Minél mélyebben haladunk az olvasásban, annál konkrétabban kiolvashatók az utalások: „Nagyon fáraszt az a munka, amelyiknek az ember maga van a középpontjában, nem járul hozzá valamilyen önmagánál nagyobb dologhoz…” (110. oldal), vagy „szabadságunkat arra használjuk, hogy a Tulajdonos akaratát fejezzük ki…(115. oldal); „Így működik a Tulajdonos… Értelem, szándék, jelentőség, beteljesedés…” (116. oldal); „Mindazt, amit itt teszek, érte teszem” (124. oldal); „… mindnyájan örököljék az egészet…” (127. oldal); „A társaság valódi terméke az önátadó, másra irányuló szeretet…” (130. oldal). Utolsó mondat: „Ön az apjának soha nem fog azzal örömet okozni, ha tőlem tanul. … Nekem viszont igen.” (135. oldal).

Akit úgy talál meg a könyv, hogy kérdései vannak, válaszokat kaphat; aki meg azt gondolja, hogy neki nincsenek már kérdései, az is új lendületet vehet, ha leülepszik benne a mondanivaló. Köszönet az Egyházfórum Kiadónak, hogy az első két kötet után megint Scharle Péter kiváló fordításában adja kezünkbe Gregory harmadik, magyarul olvasható művét (135 oldal, 1890.- Ft).

Magyar Kurír