A találkozó témája a Máté evangéliumából vett idézet: „Menjetek, tegyetek tanítványommá minden népet!” (Mt 28,19)
A november 16-án közzétett üzenetben a pápa az internetet jelöli meg, mint azt az egyik legfontosabb területet, amelyen a fiataloknak meg kell sokszorozniuk missziós elkötelezettségüket.
Amikor Rio de Janeiro-ra gondolunk, az első kép, ami eszünkbe jut, a Megváltó Krisztus hatalmas szobra, amely a tengerparti öbölben épült brazil metropolisz felett magasodik. Éppen a hitnek ez a monumentális jelképe mutatja meg a követendő utat a fiataloknak, akik a riói találkozón részt vesznek. A Corcovadón emelkedő szobor azt jelzi, hogy Jézus szívének szeretete kivétel nélkül mindenki felé nyitott. Szélesre tárt karjai pedig mindenkihez el kívánnak érni.
A pápa ezért arra buzdítja a fiatalokat, hogy legyenek Jézus szíve és karja, tanúskodjanak szeretetéről. Legyenek a szeretet és a befogadás új misszionáriusai; új evangelizálók a globalizált világban, amely ne a materializmusra, hanem a szeretetre épüljön.
„Isten megismertetése a legértékesebb ajándék, amelyet másoknak adhattok, különösen ma, amikor sok fiatalnak szüksége van a „hit világosságára” – olvassuk a pápai üzenetben.
Az az ember, aki megfeledkezik Istenről, reménytelenségben él és képtelenné válik arra, hogy szeresse embertársait. A Szentatya utal előde, Boldog II. János Pál szavaira, aki azt tanította, hogy a „hit megerősödik, ha másoknak is átadjuk”.
Mit jelent az, hogy Krisztus misszionáriusai vagyunk? – teszi fel a kérdést üzenetében a pápa. Mindenekelőtt azt, hogy Krisztus tanítványai vagyunk. Evangelizálni pedig annyit jelent, mint elvinni az örömhírt másoknak. Az örömhír egy személy: Jézus Krisztus. XVI. Benedek hangsúlyozza a fiatalok felelősségét: ahhoz, hogy valóban tanúságtevők és misszionáriusok legyenek, ismerniük kell hitüket. Minél jobban megismerik Krisztust, annál jobban érzik annak a vágyát, hogy másoknak is hirdessék Őt.
A Szentatya az internetet és a mobilitást emeli ki a missziós tevékenység két fontos területeként. A fiatalokra hárul a feladat, hogy evangelizáljanak a digitális földrészen, bölcsen használva az internetet. A második terület a mobilitás, mivel a mai fiatalok egyre többet utaznak tanulás, munka vagy szórakozás céljából. Számottevő továbbá az elvándorlás is. Mindezek a jelenségek gondviselésszerű alkalmak az evangélium hirdetésére.
A Szentatya a remény és a bátorítás szavaival fordul a fiatalok felé: „Hagyjátok, hogy Isten szeretetének ereje vezessen benneteket!”. Ez a szeretet győzze le azt a tendenciát, hogy saját világukba zárkózzanak. Legyen bátorságuk ahhoz, hogy önmagukból kiindulva eljussanak a többiek felé és az Istennel való találkozáshoz vezessék őket. Ne féljenek, amikor alkalmatlannak, gyengének érzik magukat ahhoz, hogy tanúságot tegyenek a hitről.
Tanúságtételük akkor lesz erőteljes, ha az imában és a szentségekben gyökerezik. Az evangelizáció ugyanis mindig az imából születik, és az imára támaszkodik. Előbb az Istennel kell beszélnünk ahhoz, hogy beszélhessünk Istenről. A pápa szól azokról a fiatalokról is, akik a világ egyes részein a vallásszabadság hiánya miatt nem tanúskodhatnak nyilvánosan Krisztusba vetett hitükről.
Üzenete végén a pápa emlékezteti a fiatalokat: ahhoz, hogy szilárdan megmaradjanak keresztény hitvallásukban, szükségük van az Egyházra. Mindig a keresztény közösség tagjaiként kínáljuk fel tanúságtételünket és küldetésünket az egyházban megélt szeretetközösség tegye termékennyé – fejti ki a Riói Ifjúsági Világtalálkozóra írt üzenetében XVI. Benedek pápa.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír