Magyar installáció emlékeztet az irgalmasságra Róma szívében

Kultúra – 2016. október 14., péntek | 15:01

Az irgalmasság (latinul: misericordia) szentéve alkalmából, október 13-tól november 11-ig Róma központjában, az Angyalvár közelében látható a nyolc magyar és három olasz képzőművész által készített, nagy méretű, Misericordia című installáció. Az alkotáshoz applikációs adományvonal is kapcsolódik.


Az első római magyar street art műalkotás ötletgazdája, Hervé-Lóránth Ervin képzőművész, a Római Magyar Akadémia (RMA) kulturális attaséja és megbízott igazgatója az MTI-nek elmondta: a szabad ég alatt felállított köztéri installációt tizenkét, egymás mellett álló, háromdimenziós nagybetű alkotja, amelyek a latin misericordia (irgalmasság) szót alkotják.

Az utcai „feliratot” a csütörtökre virradó reggelre állították fel Róma belvárosában, az Angyalvárral szomszédos téren, ahonnan a vatikáni Szent Péter térre vezető sugárút indul.

Ez az első alkalom, hogy a pápai állam közelében a street art, vagyis a városi utcaművészet egy alkotását helyezik el, valamint szintén először mutatkozik be az olasz főváros közterületén magyar installáció. A kiválasztott helyszín a történelmi Róma egyik legismertebb és leglátogatottabb pontja, ahol mindennap több tízezer zarándok és turista halad át.

A Misericordia szót alkotó, egyenként három méter magas és egy méter széles betűk mintegy 38 métert foglalnak el.

A betűk elülső oldala egy-egy magyar vagy olasz képzőművész alkotásának kinagyított fényképébe van „felöltöztetve”. Az első betűn (M) a – részben a Vatikáni Könyvtárban őrzött – Magyar Anjou-legendárium című 14. századi kódex miniatúrái láthatók Szent Márton életének jeleneteivel.

A következő betűk sorrendben Őry Annamária, Weiler Péter, Bér Rudolf Julianusz (Rudino), Fürjesi Csaba, Hervé-Lóránth Ervin, Melanie Iorio, Brunszkó László (Nikon One), Francesco Astiago Garcia, Gyarmati Zsolt, Adriano Necci és Sárpátki Zoltán egy-egy alkotását „viselik magukon”. A legutolsó betűn (A) Márton Áron püspök bronzszobrának felvétele látható, az alkotás Csíkszereda egyik terén áll. A betűk hátoldalán Ferenc pápának a szentévet meghirdető Az irgalmasság arca (Misericordiae vultus) bullájának egy-egy idézete, valamint a projektben részt vevő művészek gondolatai olvashatók az irgalmasságról.

Hervé-Lóránth hangsúlyozta, hogy a Vatikán közvetlen közelében felállított installáció szorosan kötődik a 2016-os Szent Márton-emlékévhez és az irgalmasság Ferenc pápa által meghirdetett szentévéhez. Ezenkívül idén van a Márton Áron erdélyi püspök születésének 120. évfordulójára rendezett emlékév is, amihez szintén kapcsolódik az alkotás.

Az installáció szerves részét képzi egy 360 fokos webkamera, valamint internetes alkalmazások, amelyekkel a műalkotás a világ minden pontján látható lesz a betűknél megálló „közönség” által megosztott üzenetekkel és szelfikkel. A projektet Facebook-profil, Instagram-oldal és egy erre a célra létrehozott honlap (a Misericordiaroma.com) egészíti ki.

Az installáció november 11-ig látható, amikor Szent Márton ünnepnapjára Ferenc pápa a Vatikánba hívta Európa hajléktalanjait. Hervé-Lóránth Ervin elmondta, hogy formabontó módon az installáció római sajtótájékoztatója november 9-én lesz.

A tervek szerint a műalkotást később egy magyar városnak ajánlják fel, amely Pannonhalma vagy Szent Márton szülővárosa, Szombathely lehet.

Az installáció fővédnöke Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, védnöke a vatikáni Kultúra Pápai Tanácsa. Együttműködött többek között a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium, a  Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága, Magyarország római és szentszéki nagykövetsége és Róma.

Forrás: MTI

Fotó: Római Magyar Akadémia

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria