Bíró László tábori püspök koncelebrált Ferenc pápával azon a szentmisén, amelyet a Szentatya az I. világháború kitörésének centenáriuma alkalmából mutatott be az észak-olaszországi Redipuglia katonai emlékhelyen.
A püspök kiemeli a pápa homíliájának lényegét, rámutatva, hogy a közöny, az elszigeteltség háborúhoz vezet, míg a másik felé való nyitás a béke irányába mutat. A szív megtérésére van szükség, hogy elkerüljük a harmadik világháború fenyegetését, leküzdve a világban napjainkban folyó számos véres konfliktust.
A pápai szentmisére 70 fős katonai zarándoklatot szervezett a Katolikus Tábori Püspökség. A főpásztorral jelen volt még hét katonalelkész, akik szintén koncelebráltak a Szentatyával.
A szertartás után a zarándokok felkeresték az osztrák-magyar temetőt, ahol Hende Csaba honvédelmi miniszter szólt hozzájuk, majd egy lelkész vezetésével imádkoztak a hősi halottak sírjánál. Ezt követően a Visintiben található kápolnához látogattak, amelyet még az I. világháború idején magyar katonák kezdtek el építeni, és amelynek újjáépítése nemrégiben fejeződött be.
Bíró püspök emlékeztet rá: a kápolnát Szent Benedeknek, Európa fővédőszentjének szentelték. XV. Benedek pápa volt a „nagy háború” pápája, aki már a kezdetekkor figyelmeztetett: a háborúnak csak vesztesei lehetnek.
A főpásztor arra is utalt, hogy a magyarok számára különösen is jelentőségteljes volt ez a mai nap, hiszen számos családban a nagyszülők átélték az I. világháborút, sokan veszítették életüket Doberdóban és az Isonzónál. Kegyelettel kell megemlékeznünk ezekről a hősökről, akik valóban hazaszeretetből indultak el a háborúba, hogy megvédjék a nyugati végeket.
A képen a következő felirat olvasható: olaszok és magyarok harcoltak ezeken a hegycsúcsokon hősiesen, majd testvérekké váltak a halálban.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria