A bazilika megáldására a délelőtt fél 11-kor kezdődött szentmise kezdetén került sor. A szertartást végző Ternyák Csaba érsek szentbeszédében kiemelte: a nagyböjt a felkészülés időszaka Jézus Krisztus kereszthalálának és feltámadásának ünnepére, ezért különösen fontos, hogy ezen időszakban figyelmünket Istenre irányítsuk, neki ajánljuk magunkat. A templom felújítása kapcsán figyelmeztetett a saját megújulásunkra is, hiszen mi magunk is templomok vagyunk, Isten templomai, éppen ezért nagy szükség van rá, hogy saját templomunkat is megújítsuk, mert ezáltal válhatunk Isten gyermekeivé és egymás testvéreivé.
Az egri érsek köszönetet mondott mindazoknak, akik valamilyen módon részt vettek a bazilika felújításában, Isten áldását kérte szolgálatukért, hűségükért. Kiemelte: „az értékmentés időszakát éljük egy olyan időszakban, amikor azt sugallják nekünk hogy az a jó, ami új.” A főpásztor felhívta a figyelmet az értékek megőrzésének, megújításának és átadásának fontosságára, hogy a következő nemzedékek is épülhessenek, tanulhassanak belőlük, az igazi értékek mentén élhessék életüket.
A szentmisét követően sajtótájékoztatón számoltak be a részt vevő szakemberek a felújítási munkálatokról, fejlesztésekről. Poncsák Ferenc, a sárospataki katolikus egyházközség világi elnöke elmondta: azért volt szükség ilyen mértékű felújításra, mert a legutóbbi rekonstrukció ötven évvel ezelőtt történt, és azóta sokat romlott a bazilika állapota. A felújítás „A sárospataki bazilika és a kassai Szent Erzsébet-dóm felújítása” szlovák–magyar együttműködési program keretében, közel 850 ezer eurós támogatással, az Egri Főegyházmegye és a hívek anyagi hozzájárulásával valósult meg.
A rekonstrukció keretében megújult a bazilika külső homlokzata, felújították a barokk orgonát, egy új, Szent Erzsébet életéhez kapcsolódó jelenetet ábrázoló üvegablakot adtak át, megerősítették a templom kifelé dőlő oszlopait, harangjátékot építettek be, lecserélték a tetőzetet, és megújult a bazilika közvetlen környezete is.
A beruházás építésze, Rudolf Mihály örömét fejezte ki, hogy részt vehetett a munkában, és külön köszönetet mondott azért, hogy ilyen remek szakemberekkel és művészekkel dolgozhatott együtt, hiszen – mint fogalmazott – nélkülük nem lehetett volna teljes a rekonstrukció. Véleménye szerint egy új korszak kezdetén állunk, amikor egyre több hívő és gyermek jár templomba, ezért fontos, hogy ők egy szebb, biztonságosabb helyen léphessenek kapcsolatba Istennel.
A művészi munkák kivitelezői közül Bráda Tibor festőművész és Rácz Gábor tűzzománcművész voltak jelen. Elmondták, hálásak, hogy egy ilyen nagy projektben vehettek részt, s remélik, hogy a rekonstrukció folytatódni fog. Rácz Gábor hozzátette: céljuk, hogy műveik legalább háromszáz évig fennmaradjanak, és boldogítsák a híveket.
A kivitelező Középület és Lakásépítő Zrt. részéről Szalay Antalné elnök-igazgató elmondta: 2013 decemberében kötötték meg a felújításra vonatkozó szerződést, amit nagy megtiszteltetésnek, ugyanakkor kihívásnak is tartottak, de örömmel látták, hogy mindenki szívét-lelkét beleadta a közös munkába.
Az épület környékének megszépítésével, felújításával a komoly idegenforgalmi vonzerőt jelentő templomot még több látogató – turista és zarándok – keresheti fel.
Fotó: MTI
Videó: Szent István Televízió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria