Már nagy számban jelezték a hívek részvételi igényüket a libanoni pápalátogatáson – fogalmazott a ferences szerzetes. A politikai helyzet miatt viszont nem lesz egyszerű vízumot kapni. Libanon a közel-keleti keresztények számára fontos vonatkozási pont kulturális szempontból és az Egyház vitalitását illetően, ezért szeretnének nagyon sokan jelen lenni a pápai programokon. A pátriárka vezette plébánosi gyűlés a napokban úgy határozott, hogy a következő lelkipásztori évet a pápa által az út során bemutatásra kerülő szinódus utáni buzdítás tanulmányozásának szentelik.
Nagy várakozás előzi meg a buzdítást, mert a Szentatya irányvonalakat és tevékenységi javaslatokat nyújt benne a következő évekre a helyi egyházak részére, amelyek fontos átalakulási fázisban vannak.
XVI. Benedek libanoni látogatása során találkozik majd muzulmán vallási vezetőkkel is, ami nagy jelentőségű esemény a keresztények és muzulmánok közötti párbeszéd szempontjából. Az iszlámmal való kapcsolat volt a közel-keleti szinódus egyik fontos témája is. A helyi egyházak sokat tudnak erről, jövőjük azon is múlik, meg tudnak-e őrizni egy nyugodt és nyílt viszonyt a közel-keleti iszlámmal, amely szintén nagy változáson és átalakuláson megy keresztül ebben az időszakban. Emiatt is nagyon figyelemre méltó lesz ez a találkozó, hogy a pápa milyen útmutatásokat ad majd a jövőre vonatkozóan – nyilatkozta Pierbattista Pizzaballa.
A keresztények jelenléte és az arab tavasz összefüggésével kapcsolatban a szentföldi ferences kusztosz elmondta: az arab tavasz vagy az, ami ebből megmaradt, teljesen megváltoztatta a kapcsolatokat és a belső dinamikát. Bizonyos értelemben a szinódus ezt előre látta és előkészítette ezeket a változásokat dokumentumában. Most fontos átlépni egy újabb fázisba: a Közel-Kelet változóban van, ahogy a régiót átható iszlám is. Ez alól a keresztények sem kivételek, és ennek a változásnak mi is főszereplői szeretnénk lenni – mutatott rá Pizzaballa.
XVI. Benedek a béke zarándokaként utazik Libanonba, amire nagy szükség van, ha Szíria közelségére gondolunk. Libanon részben elszenvedi a közel-keleti válságok mindegyikét: az izraeli-palesztin konfliktust, a szír válságot, az iraki és iráni problémákat, mert következményeik mind hatnak az országra. Nagyon fontos a szerepe, bár helyzete nagyon törékeny. A pápa jelenléte, buzdítása, irányvonalai sokat jelentenek majd Libanon számára. Mindent talán nem lehet megváltoztatni, de nagy ösztönzést ad majd az előrehaladáshoz és a nehéz helyzetek elkerüléséhez – hangsúlyozta a szentföldi kusztosz.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír