Napi sajtószemle

– 2014. április 8., kedd | 10:01

Az április 8-i lapok szemléje

A maszol.ro Ferenc pápa megreformálja, de nem számolja fel a vatikáni bankot címmel számol be arról, hogy továbbra is a katolikus egyház pénzügyi intézeteként működik tovább az IOR vatikáni bank, de megreformálják. A Vatikán honlapján megjelent információk szerint Ferenc pápa "elfogadta az IOR jövőjét érintő javaslatot, megerősítve ezzel az IOR-nak az egyház javáért végzett missziójának jelentőségét". Arról a javaslatról van szó, amelyet a vatikáni bank megreformálására az utóbbi egy évben a Szentatya által kinevezett bizottságok dolgoztak ki: az úgynevezett pápai IOR-bizottság (CRIOR), a Vatikán gazdasági-adminisztratív működését átszervező bizottság (COSEA), az IOR-t vezető bíborosi bizottság és ennek felügyelőbizottsága. A javaslat tartalmát a Vatikán egyelőre nem hozta nyilvánosságra. A közlemény azonban annyit elárult, hogy az IOR továbbra is az egész világon a katolikus egyház pénzügyi szolgáltató intézményeként működik. Tehát a korábbi feltételezéssekkel szemben Ferenc pápa nem törölte el a vatikáni bankot és ennek "missziója" sem változik, vagyis az IOR az egyház bankjaként működik tovább. Ugyanakkor a Vatikán hangsúlyozta, hogy az IOR működése összhangban lesz a nemzetközi jogszabályokkal, ami a pénzügyi tevékenység átláthatóságát, felügyeletét és a nemzetközi pénzügyi hatóságoknak való információ-átadást illeti. A pápa által elfogadott javaslat most a vatikáni reformokkal megbízott nyolcfős bíborosi bizottsághoz kerül át.

A Magyar Nemzet RTV mellékletében (3.o.) Lőcsei Gabriella Jorge Mariótól Ferencig címmel leszögezi:  a Jorge Mario Bergogliónak született Ferenc pápában minden adottság megvan ahhoz, hogy a világ plébánosa legyen. Érzékenyen érintik a társadalmi igazságtalanságok, fel is lép ellenük. Kiáll a szegények, az elesettek mellett, bírálja azokat a hatalmi szervezeteket, amelyek nem szentelnek elég figyelmet a lét peremén élők gondjaira. Nem pillanatnyi ötletként, hanem egyházfői célkitűzéseinek érdekében vette fel – elsőként a pápaság történetében – a Ferenc nevet. A béke, a mértékletesség jelképére, a teremtett világ őrzőjére, Assisi Szent Ferencre emlékeztet e névválasztás által. Miként a szegények, vakok, sánták – valamint a szociális munkások és környezetvédők – védszentje, ő is hasonló szolgálatra rendezkedett be. Meghökkentően jól látja, hogy mi történik a világban, az egészségügyben, az oktatásban, a tájékoztatás dzsungelében… Apostoli buzdításának lényege a remény örömhíre: a társadalmi igazságosság megvalósításának az az igazi esélye, ha Krisztus követői az evangélium és az ősegyház szellemiségének megfelelően telkesítik feladataikat. Mindenekelőtt: osztoznak a szegények sorsában.”
Az RTV melléklet több műsorra is felhívja a figyelmet. Mi négy műsort emelünk ki: A National Geografic Channel április 13-án, húsvétvasárnap 16 órai kezdettel sugározza Út a Vatikánba című dokumentumfilmjét, amely Jorge Mario Bergoglio életútját mutatja be pápává választásáig.
Április 11-én, nagypénteken a Duna TV 21 órai kezdettel Via Crusis címmel sugározza Rómából a nagypénteki keresztutat.
Ugyancsak nagypénteken az M1 20.20 perckor tűzi műsorára Jaroslaw Szmidt A fehér ruhás vándor című, II. János Pál pápáról szóló lengyel dokumentumfilmjét. A Duna World pedig 15.30 órai kezdettel vetíti Dér András Ki nekem Jézus Krisztus? című ismeretterjesztő filmjét.

Az erdon.ro Keresztút a bazilikában címmel számol be arról, hogy a nagyváradi Caritas Catolica vezetősége és munkaközössége hétfőn délután közösen végzett keresztúti áhítatot tartott a nagyváradi székesegyházban. A keresztút állomásairól szóló elmélkedéseket Pantea Tibor ferences szerzetes atya vezette. A keresztút végigjárása előtt a bazilika kápolnájában tartott elmélkedésen a szerzetes a szolgálatról, annak fontosságáról beszélt a Caritas Catolica munkaközösségének. Kiemelte: időről időre tisztáznunk kell magunkban azt, hogy miért szolgálunk. Hangsúlyozta: minden ember szolgál valaminek, vagy valakinek: van aki a rutinnak, van aki a saját önzésének, és van aki Istennek szolgál. A szolgálat azt jelenti, hogy odaadom magam másért. Ha a másokért végzett szolgálatot szeretettel végezzük, ezzel Istent visszük bele a szolgálatba, és az ilyen szolgálatnak köszönhetően a másik ember is megtapasztalja az isteni szeretet megváltó csodáját. A szerzetes leírta azt a folyamatot, ahogyan az ember felvállalja az Istennek tetsző szolgálatot. A szerzetes leszögezte: mindig az Isten teszi meg az első lépést felénk, és olyan helyre vezet minket, ahová nem akarunk menni. A harmadik lépés az, amikor az ember elfogadja azt, hogy Isten vezeti, és végül mindennek hatására válik a felvállalt szolgálat a szolgálatot végző lelki örömére. Az áhítatot követően a hívek végigjárták a keresztutat a bazilikában a ferences szerzetes vezetésével.

A szekelyhon.ro Megjelenített megváltástörténet címmel ad hírt arról, hogy már öt éve ad elő szabadtéri passiójátékot a húsvéti időben a szentegyházi Szent Gellért Alapítvány keretében működő Szent Imre Társulat. Vasárnap Csíkmenaságon mutatták be zenére és pantomimre épülő misztériumjátékukat. György Ida hitoktató, az előadás egyik rendezője elmondta: az idén húszéves Szent Gellért Alapítvány tizenötödik születésnapja alkalmából tanultak be a fiatalok először egy rövid misztériumjátékot Szent Gellértről. Bár akkor úgy gondolták, hogy folytatása nem lesz ennek, a fiatalok azzal az ötlettel álltak elő, jó lenne további misztériumjátékokat betanulni. Magyar szentek életét mutatták be zenés pantomimmel, röviden és tömören. „Ez nagyon megtetszett nekünk és a fiataloknak is, így lassan-lassan ebből nőtte ki magát, hogy Jézus életéhez is ilyen formában közelítsünk.” Először hat évvel ezelőtt mutattak be templomos passiójátékot, az akkor csupán tizenkét perces előadás mostanra már valamivel több mint fél órásra bővült. Eközben megőrizte eredeti célját, hogy ne részletesen elmesélje, hanem megjelenítse Jézus szenvedéstörténetét, azzal hatva az emberekre – mutatott rá György Ida. „A nagyböjtben különösen figyelnek a hívek arra, hogy Jézus szenvedésére gondoljanak. Különböző módszerekkel elevenítik fel a történteket, keresztutat végeznek, olvasnak róla vagy filmet néznek. Én úgy gondolom, hogy az eljátszás, megjelenítés sokkal közelebb hozza az emberekhez a kétezer évvel ezelőtt történteket.” A fiatalok lelkesedése miatt döntöttek úgy, hogy a templomos passiót továbbgondolják, és szabad téren adják elő. Így az elmúlt öt évben az érdeklődő hívek templomon kívül tekinthették meg a György Ida és György Attila rendezők, illetve Ilyés Kinga zenei rendező által összeállított misztériumjátékot. A szentegyházasfalvi és szentkeresztbányai római katolikus plébániák fiataljai először csupán a saját híveiknek adták elő a passiójátékot. Az évek alatt viszont annyira megérett a történet, hogy a rendezők úgy gondolták, idén már érdemes nagyobb közönség előtt is bemutatni. Mivel tavaly a szenvedéstörténet bemutatását kiegészítették Jézus feltámadásának és a Szentlélek eljövetelének részleteivel, így a misztériumjáték az egész húsvéti időben aktuális. A társulat tehát egészen pünkösdig örömmel fogadja a csíkszéki plébánosok meghívásait is, hogy a passiójátékkal minél több hívőhöz közelebb tudják hozni Krisztus szenvedéstörténetét – emelte ki a rendező.

A Magyar Hírlap (13.o.) Raffaellót azonosították Spanyolországban? címmel adja hírül, hogy egy córdobai magángyűjteményben rábukkantak Raffaello Santi reneszánsz olasz festő A foligni Madonna című festményének spanyol szakemberek által autentikusnak tartott, kisebb másolatára. Az eredeti képet, amely a vatikáni képtárban látható, fatáblára festette az olasz művész 1511-1513-ban. Luis Rodriguez Simón, a Granadai Egyetem szakembere közölte: a córdobai magángyűjteményben felbukkant kép vizsgálata és az archív kutatások nyomán nyilvánvaló a kapcsolat a spanyolországi és a vatikáni festmény között, és előbbi akár a festményhez készült tanulmány is lehet. Olasz művészettörténészek vegyesen fogadták a felfedezést.

Magyar Kurír