Nápolyi mesterek munkáját dicséri az a művészi alkotás, amelyet eredetileg a város érsekének, Crescenzio Sepe bíborosnak ajándékoztak, ő azonban úgy döntött, hogy Ferenc pápának tiszteleg az ajándékkal a campaniai régió elnökével együtt.
Hétszer tizenkét méter alapterületen helyezik el a betlehemi figurákat, a díszlet hat méter magasra nyúlik.
Szent József, Szűz Mária és a Kisjézus, a három királyok mellett 16 pásztor jelenik meg XVIII. századi nápolyi öltözékben – a helyszín a korabeli Campania. Az eredetileg harminc cm méter magas figurákat két méteresre nagyítják: fejük, kezük és lábuk színes agyagból, szemük kristályból készül, míg a test hegesztett vas és habszivacs, kézzel varrott korabeli nápolyi ruhákba bújtatva. A jászol perspektivikus felépítésének köszönhetően jól látható minden részletében. A díszlet az élet különböző szakaszait, valamint az egyes társadalmi rétegeket is bemutatja. Megjelennek gyermekek, középkorúak és idősek, nemesek és szegények – például egy cigányasszony, aki megtér a Kisjézus láttán.
A betlehemi jászol főként támogatók adományaiból készül, a minimálisra csökkentve a vatikáni kormányzóság költségeit.
A karácsonyfa december 6-án érkezik meg a Szent Péter térre, amelyet ebben az esztendőben a bajor Waldmünchen ajándékozott a Szentatyának. A 25 méter magas, 98 cm átmérőjű és 7,2 tonna súlyú fenyő elhelyezéséről és díszítéséről a szokásnak megfelelően Vatikánváros gondoskodik majd. A karácsonyi időszak után – akárcsak az elmúlt években – a fenyő törzséből apró használati tárgyakat és játékokat készítenek majd.
Karácsony közeledtével harmincnyolcadik alkalommal rendezik meg a 100 Presepi – 100 betlehem – című, nemzetközi betlehemes kiállítást Rómában. A tárlaton valójában 183 betlehemet – köztük tizenhat magyar kézműves betlehemet – mutatnak be.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír
(a kép archív felvétel)