A kőbányai evangélikus templom alagsori termében 1991-ben mutattuk be Pál apostol című hangversenyünket Halmos Bélával. Azóta több százszor játszottuk, legtöbbször templomokban, de előadtuk színháztermekben, művelődési házakban, ifjúsági táborokban is. Eljutottunk vele a határon túl élő magyarokhoz is Romániába, Szlovákiába, Ausztriába, Ukrajnába, az egykori Jugoszláviába is – idézte fel a zeneszerző Gryllus Dániel az MTI-hez március 10-én eljuttatott közleményben.
Pál, aki Jézus kereszthalála után néhány évvel lett keresztényüldözőből kereszténnyé és apostollá, az 1. század legeredményesebb térítője volt. Élete utolsó 16 esztendejéből 13 levele ismert, köztük A rómaiakhoz címmel írt szöveg, amelyben elsőként dolgozta ki a keresztény egyház dogmarendszerét.
„Évtizedekkel ezelőtt olvastam Cseri Kálmán Pál apostolról szóló könyvecskéjét, amelyben a levelek valószínűsíthető sorrendjéről is szó volt. Elsősorban Pál apostol azon gondolata fogott meg, amely szerint Isten nem személyválogató, de agitatív és letisztultabb írásai is nagy hatással voltak rám” – fejtette ki Gryllus Dániel korábban az előzményeket.
Sumonyi Zoltán a páli levelekből tizenkét verset írt, a zenét Gryllus Dániel szerezte. A hangzás jelentősen bővült, amikor 2008-ban Ferenczi György és a Rackajam muzsikusai bekapcsolódtak a műsorba. Húsz évvel az első Pál apostol lemez megjelenése után az újrahangszerelt dalokból új felvételek készültek, amelyek a Pál apostol – Utazás téren, időn és hangokon át című könyv mellékleteként 2011-ben jelentek meg CD-n. A Süveges Gergő által szerkesztett kötetben olvasható interjúk sokfelől közelítik meg Pál apostol korát, életét és személyiségét, elemzik hatását, beszélnek róla az adott területen jártas, hiteles egyéniségek. A könyv és a CD bemutatója 2011 októberében volt a Müpában, majd 2013 tavaszán a Makovecz Imre által tervezett templomokban, közösségi épületekben mutatták be az előadást.
„2013 nyarán meghalt Halmos Béla. Nélküle szinte lehetetlennek éreztük a folytatást, hiszen az előadás meghatározó része volt az ő brácsajátéka. Végül Szirtes Edina Mókust kértük fel a közreműködésre, ő új világzenei hangokat, levegőt hozott az előadásba” – idézte fel Gryllus Dániel.
A bemutató 25. évfordulója alkalmával most márciusra az evangélikus egyház segítségével szervezett templomi koncertturné záróállomása az a kőbányai templom, ahol annak idején először elhangoztak a Szent Pál-i levelek költői-zenei feldolgozásai. Az akkori lelkész, ma az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke, Fabiny Tamás közreműködésével emlékeznek a bemutatóra. A turné dátumai: március 18. – Nyíregyháza, református templom; március 19. – Békéscsaba, evangélikus templom; március 21. – Kőszeg, evangélikus templom; március 22. – Sopron, evangélikus templom; március 23. – Pécs, evangélikus templom; március 24. – Budapest, kőbányai evangélikus templom.
Forrás: MTI
Fotó: Kaláka.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria